Chorvatsko slaví: Summit udělal tečku za přístupovými rozhovory

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Petr Hubík.

Summit Evropské rady, který v tyto okamžiky vrcholí v Bruselu, potvrdil, že pravděpodobně další členskou zemí EU bude Chorvatsko. Lídři EU schválili, že přístupové rozhovory budou se Záhřebem dokončeny do konce tohoto měsíce a Chorvatsko řady EU rozšíří přesně za dva roky – tj. v roce 2013.

Rozšiřování Evropské unie má zelenou. S největší pravděpodobností totiž v polovině roku 2013 mezi sedmadvacet současných členů EU vstoupí i Chorvatsko. Shodli se na tom vrcholní představitelé unijních institucí a členských států EU, kteří v tyto dny (23. – 24. června) jednali v Bruselu. 

„Evropský parlament vítá Chorvatsko s otevřenou náručí. Doufáme, že 1. července 2013 oslavíme příchod osmadvacátého členského státu naší EU,“ pogratuloval Záhřebu prostřednictvím svého účtu na Twitteru předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek

Bruselský summit totiž schválil, že přístupové rozhovory v celkem 35 kapitolách, které byly s touto jadranskou zemí zahájeny před šesti lety, budou uzavřeny ještě tento měsíc.  

Do konce roku by pak měla být podepsána přístupová smlouva, která bude předložena všem současných členským zemím EU k ratifikaci. Zatím se předpokládá, že Chorvatsko do EU vstoupí v polovině roku 2013. 

Možné komplikace?

Jak ale naznačují někteří komentátoři, o roku 2013 se v souvislosti se členstvím Chorvatska v EU hovoří jako o „technickém“. To znamená, že v případě výskytu nějakých komplikací může být chorvatský vstup odložen. 

Například český premiér Petr Nečas nedávno naznačil, že i přesto, že Praha dosud vždy vystupovala jako velký zastánce chorvatského členství v Unii, mohla by Záhřebu pořádně zatopit. 

Premiér totiž prohlásil, že počítá s tím, že český parlament bude společně s přístupovou smlouvou Chorvatska hlasovat i o výjimce z Lisabonské smlouvy, kterou na podzim roku 2009 pro Českou republiku vyjednal prezident Václav Klaus. 

Smlouva by tak mohla narazit v horní komoře parlamentu, Senátu, kde většinu drží opoziční sociální demokracie. Ta se v minulosti nechala opakovaně slyšet, že se smluvním zakotvením Klausovy výjimky nesouhlasí (EurActiv 22.6.2011). 

Drobnohled 

Další odklad vstupu do EU by mohlo způsobit samo Chorvatsko. Lídři EU totiž zdůraznili, že Záhřeb musí i nadále pokračovat v potřebných reformách (hlavně v oblasti soudnictví a základních práv) a vykazovat plnou spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). 

Ve hře tak stále zůstává zavedení podobného mechanismu na monitorování plnění závazků, který byl (a stále je) uplatňován i v případě Rumunska a Bulharska. 

Mezi největší podporovatele zavedení tohoto opatření patří Francie a Nizozemsko.