Chorvatsko si mapuje terén před referendem o vstupu do EU

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Kdyby se zítra v Chorvatsku konalo referendum o vstupu země do EU, podle aktuálního průzkumu veřejného mínění by 52 % Chorvatů hlasovalo pro. Jelikož ale vláda může lidové hlasování vypsat až během jednoho měsíce od podpisu přístupové smlouvy, stane se tak nejdříve v zimě.

Podle výsledku průzkumu veřejného mínění, který prováděla agentura Ipsos Pula, se podpora chorvatského členství v EU těší mezi občany této jadranské země celkem vysoké podpoře. Kdyby se referendum o přístupové smlouvě konalo zítra, pro vstup do EU by se vyslovilo 52 % Chorvatů a pouze 38 % by hlasovalo proti (10 % občanů je stále nerozhodnutých).

Průzkum také odhalil, že 82 % Chorvatů se referenda zúčastní, zatímco 15 % to v úmyslu nemá.

Referendum, jehož kladný výsledek je podmínkou členství v EU, je zcela v kompetenci národních vlád, které mají právo jej vypsat během třiceti dnů od podpisu přístupové smlouvy.

V případě Chorvatska, které přístupová jednání završilo závěrem maďarského předsednictví minulý měsíc, se tak s největší pravděpodobností stane až na konci tohoto roku pod taktovkou Polska (EurActiv 24.6.2011). Místo, kde slavnostní ceremoniál proběhne, není ale zatím znám.

Nahoru a dolu

Podpora chorvatského členství v EU u chorvatského obyvatelstva kolísá. Dá se tak alespoň soudit podle výsledků průzkumů veřejného mínění, které byly prováděny od podzimu loňského roku.

Ještě vloni v listopadu totiž vstup své země do evropské sedmadvacítky podporovalo 64 % občanů, zatímco letos v dubnu se toto číslo propadlo téměř o čtyřicet procentních bodů.

Jako důvod označili novináři sérii rozsudků, které krátce před provedením průzkumu vynesl Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad bývalými chorvatskými generály Antem Gotovinou a Mladenem Markačem. Ty mezinárodní společenství vinilo ze spáchání válečných zločinů v průběhu jugoslávské války v devadesátých letech (EurActiv 19.4.2011).

Oba odsouzení zůstávají pro mnohé Chorvaty i nadále národními hrdiny.