Chorvatsko se domáhá spravedlnosti: požádalo o vydání Hadžiče

Budova ICTY; zdroj: ICTY (Courtesy of the ICTY).

Někdejší vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić, který je podezřelý ze spáchání válečných zločinů a jehož srbské úřady zadržely před dvěma dny, nesmí podle Chorvatska uniknout spravedlnosti. O jeho vydání hodlá požádat i vláda premiérky Jadranky Kosor.

Chorvatská vláda v čele s premiérkou Jadrankou Kosor včera večer (21. července) oznámila, že má v úmyslu požádat o vydání nedávno zadrženého předáka chorvatských Srbů Gorana Hadžiče, jehož Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a stejně tak chorvatská justice viní ze spáchání zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů. Informovala o tom chorvatská tisková agentura HINA.

Chorvatské soudy totiž Hadžiče odsoudily v jeho nepřítomnosti ke dvěma trestům odnětí svobody na 8 resp. 20 let.

„Vláda žádá generální prokuraturu a ministerstvo spravedlnosti, aby podnikly nezbytné kroky k tomu, aby si Goran Hadžić odpykal dva tresty v Chorvatsku a aby byl za třetí zločin ve Vukovaru souzen,“ uvedla Kosor.

Hadžić byl zadržen srbskými úřady ve středu v pohoří Fruška Gora u Nového Sadu na severu Srbska. Mezinárodní soudní tribunál na něj vydal zatykač v roce 2004 a od té doby se mu dařilo unikat. Je obviněn ze spáchání válečných zločinů po rozpadu Jugoslávie v devadesátých letech, kdy z území tzv. Republiky srbské Krajiny (RSK) systematicky vyháněl nesrbské obyvatelstvo a ničil jejich domy a kulturní a církevní památky.  

Chorvatská premiérka Jadranka Kosor proto prohlásila, že jeho oběti na spravedlnost čekali velmi dlouho a řada z nich se tohoto okamžiku vůbec nedožila.

„Hadžić byl jedním z nejzatvrzelejších realizátorů Miloševičovy agresivní politiky srbské teritoriální expanze. Obyvatelé jižního Chorvatska a spousta dalších to může jasně dosvědčit,“ řekla Kosor a dodala, že Hadžić je v záznamech chorvatských ministerstev uváděn jako chorvatský občan.

Dopadení posledního mezinárodně hledaného válečného zločince Jugoslávie devadesátých let a jeho vydání haagskému tribunálu představuje důležitý krok na cestě k normalizaci regionálních vztahů a je také podmínkou pro vstup do Evropské unie.

Srbsko zaslalo svou přihlášku do EU v roce 2009 a o rok později obdrželo od Evropské komise obsáhlý dotazník (EurActiv 25.11.2010).

„Cílem srbské vlády je, aby naše země obdržela kandidátský status na konci roku 2011 a aby získala přesné datum zahájení přístupových rozhovorů,“ prohlásil tehdejší srbský premiér Mirko Cvetković.

Šance Srbska na členství v EU se zvýšily poté, co země na jaře letošního roku zadržela a následně Haagu předala dalšího hledaného válečného zločince Ratka Mladiče (EurActiv 27.5.2011)

Podle posledních informací by měl převoz Gorana Hadžiče do Haagu proběhnout v průběhu dnešního dne, nejpozději zítra. Zadržený se totiž zřekl svého práva proti extradici se odvolat.