Chorvatsko klepe na dveře EU, ale stále nemá vyhráno

Chorvatsko je sice na dosah členství v EU, ale stále zbývá přijmout některé důležité reformy – zejména v oblasti soudnictví. Evropská komise na to upozornila ve své včera (3. března) zveřejněné zprávě, která má Záhřebu zároveň poradit „jak na to“.

Chorvatsko, které je ze všech kandidátských zemí nejblíže vstupu do Evropské unie, stále nemá vyhráno. I přesto, že se mu v zimě podařilo úspěšně uzavřít jednání ve třech kapitolách (EurActiv 23.12.2010), jeho sen vstoupit do EU v polovině letošního roku se možná začíná pozvolna rozplývat.

Evropská komise totiž stále není spokojená především se stavem chorvatského soudnictví, s tím, jak se Záhřeb (ne)vypořádal se svou válečnou minulostí (zejména s potrestáním a vydáním válečných zločinců či návratem uprchlíků), korupcí a vysokou nezaměstnaností mezi menšinami.

Oblasti, v nichž by mělo Chorvatsko ještě přidat, zveřejnila Evropská komise včera v 10ti bodové zprávě, kterou sestavila na základě poskytnutých informací od chorvatských úřadů, mezinárodních či neziskových organizací a členských států EU.

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle „doufá, že zpráva pomůže chorvatské vládě a společnosti jako celku zdvojnásobit úsilí v kritických oblastech“.

Dokument proto obsahuje i návrhy, jak by Chorvaté měli v reformách postupovat tak, aby vše stihli do léta.

„Jediný opravdový problém, který zbývá dořešit, je kapitola 23 (soudnictví; pozn .red.),“ nechala se slyšet další členka Evropské komise Viviane Reding, která se stará o portfolio spravedlnost, základní práva a občanství.

Chorvatsku se dosud podařilo uzavřít 28 kapitol z celkových 35 (více v Links Dossiers). „Všechny zbývající kapitoly už byly v podstatě dojednány a brzy budou oficiálně uzavřeny,“ dodala.

Podle slovinské europoslankyně Tanji Fajon (S&D) je cíl Chorvatska dokončit přístupová jednání do června 2011 „velmi ambiciózní“, ale pořád zde existuje určitá šance, že se to nakonec přece jen podaří. Všechno ale záleží na Záhřebu, „míč je teď na jeho straně“, dodala.

Její slova si vzala k srdci chorvatská premiérka Jadranka Kosor, která na tiskové konferenci sdělila, že její vláda nebude meškat a hned se pustí do práce.

„Nedůležitější zpráva, které se nám z Bruselu dostalo, je to, že dveře k uzavření přístupových jednání koncem června jsou pro Chorvatsko stále otevřené,“ uvedla a dodala: „Uděláme vše, abychom těmito dveřmi prošli.“