Čeští poslanci dali zelenou vstupu Chorvatska do EU

zdroj: WikimediaCommons.org-

Dolní komorou českého parlamentu dnes (8. června) bezproblémově prošla smlouva o přistoupení Chorvatska do EU. Ruku pro ni zvedli všichni přítomní poslanci. Pokud smlouvu ratifikují i zbývající členské země evropské sedmadvacítky, Záhřeb se stane 28. členem EU k 1. červenci 2013.

Poslaneckou sněmovnou dnes dopoledne prošla smlouva o vstupu Chorvatska do EU. Hlasovalo pro ni 151 ze 164 přítomných poslanců a žádný z legislativců nebyl proti. 

Hladký průběh hlasování ale nikoho nepřekvapil, české „ano“ chorvatskému vstupu do evropské sedmadvacítky zaznělo již dříve od senátorů a komplikace se nepředpokládají ani při finálním podpisu prezidenta republika Václava Klause. 

Přesně před rokem se ale situace jevila zcela jinak. Původně to totiž vypadalo, že Česká republika by mohla být tím, kdo cestu Chorvatska k EU ve finále zkomplikuje. Kabinet Petra Nečase totiž chtěl ratifikaci přístupové smlouvy spojit s hlasováním o české výjimce z Listiny práv a svobod v Lisabonské smlouvě, kterou si v roce 2009 vymohl prezident Klaus (EurActiv 22.6.2011).

V takovém případě by byl výsledek ratifikace chorvatské smlouvy ohrožen, protože proti „Klausově výjimce“ se dlouhodobě staví nejsilnější opoziční strana ČSSD, která má většinu v Senátu.

Právní služba Evropské unie ale v expertním dokumentu, který si vláda vyžádala, poukázala na to, že obě otázky není možné spojit, protože mají rozdílné právní postavení a závaznost (EurActiv 26.10.2011).

Chorvatsko o vstup do EU požádalo v roce 2003 a o rok později byla zahájena přístupová jednání. Smlouva o tom, že se tato jadranská země, která je oblíbenou turistickou destinací Čechů stane dalším členským státem, byla slavnostně podepsána na Evropské radě, která se konala vloni v prosinci v Bruselu (EurActiv 9.12.2012). 

Nyní probíhá ratifikační kolečko v ostatních členských zemí. Chorvaté se ke vstupu své země vyjadřovali v referendu, které proběhlo na začátku letošního roku.  Připojení své země k evropské sedmadvacítce schválily dvě třetiny občanů (EurActiv 23.1.2012). 

Chorvatsko coby člen EU bude mít v Evropském parlamentu 12 poslanců a budou vůči němu zpočátku zavedena přechodná opatření. Ta se budou týkat třeba volného pohybu lidí, zboží a kapitálu, zemědělské politiky nebo životného prostředí. 

Více o průběhu přístupových jednání s Chorvatskem si můžete přečíst v Links Dossier věnovaných vztahům EU s touto jadranskou zemí.