Černá Hora získala status kandidáta na vstup do EU

Hlavy členských států sedmadvacítky vyslyšely volání Evropské komise a přiznaly Černé Hoře kandidátský status na vstup do Evropské unie. Začátek vstupních rozhovorů ale zatím zůstává v nedohlednu.

Chorvatsko, Island, Makedonie, Turecko a nejnověji také Černá Hora jsou kandidáty na vstup do EU. O Černé Hoře rozhodli nejvyšší představitelé členských zemí na dnes končícím summitu EU v Bruselu.

Přiznání statusu kandidáta opravňuje Černou Horu k zahájení přístupových rozhovorů. Jejich začátek ale zatím nebyl stanoven a pravděpodobně se tak ani v nejbližší době nestane.

Toho si je vědoma i černohorská vláda, která uznává potřebu dalších nutných reforem. „Rozhodnutí lídrů sedmadvacítky je velkým povzbuzením pro Černou Horu a potvrzení našeho dlouhodobého úsilí,“ řekl černohorský místopředseda vlády Igor Lukšić pro německou DPA.

Evropská komise navrhla udělení statusu kandidátské země pro Černou Horu v listopadu tohoto roku, ale zdůraznila několik oblastí, kde musí Podgorica v reformách přidat.

Podle evropského komisaře pro rozšíření Štefana Füleho má Černá Hora stále velké nedostatky v právní oblasti a její představitelé mají nyní sedm základních priorit, které musí splnit, aby mohly být zahájeny přístupové rozhovory.

Přestože je Černá Hora oficiálně parlamentní demokracií, kontrola vlády v Podgorici ze strany parlamentu zůstává slabá, píše se v hodnotící zprávě, kterou vydává každý rok Evropská komise (EurActiv 10.11.2010). A přestože v zemi existuje široký konsenzus o fungování tržní ekonomiky, Komise zpochybňuje její hladké fungování.

Podobně jako Albánie bojuje i Černá Hora s organizovaným zločinem a všudypřítomnou korupcí, příliš se jí nedaří pokročit ani v reformách soudnictví a vnitra.

Pokrok se očekává od nástupu Igora Lukšiće, který by měl v nejbližších týdnech vystřídat dlouholetého premiéra a prezidenta Mila Djukanoviće ve funkci předsedy vlády.

Teprve čtyřiatřicetiletý Lukšić, současný černohorský ministr financí a místopředseda vlády, má podle západních pozorovatelů odhodlání k reformám, je ale otázka, jakou podporu má ve vládnoucí Demokratické straně socialistů (DPS).

Černá Hora se osamostatnila v roce 2006, o členství v EU požádala v roce 2008. Z pěti kandidátských států zahájila EU vstupní rozhovory zatím jen s Tureckem a Chorvatskem. Otevření vstupních rozhovorů s Islandem se očekává v první polovině příštího roku.