Británie by měla otevřít trh pracovníkům z Bulharska a Rumunska

Britská organizace Work Foundation vypracovala studii, ve které argumentuje, že „Spojené království obrovským způsobem profitovalo“ z migrace z východní Evropy, a apeluje na Londýn, aby otevřel britský pracovní trh také Rumunům a Bulharům.

Zpráva požaduje, aby britská vláda přehodnotila zákaz vstupu bulharským a rumunským pracovníkům na pracovní trh Velké Británie a zacházela s nimi stejně jako v případě osmi zemí ze střední a východní Evropy, které vstoupily do Evropské unie v květnu 2004.

Zpráva byla zveřejněna minulý týden a nazvána „Mýty migrace, zaměstnanost, platy a výkon pracovního trhu“ (Migration Myths, Employment, Wages and Labour Market Performance). Podle zprávy většině migrantů ze zemí, které se staly členy EU v roce 2004, je méně než 35 let a nepředstavují zátěž pro Národní zdravotní službu.

„Migranti přicházejí do Británie pracovat a ne „využívat“ stát blahobytu,“ tvrdí se ve zprávě.

Studie ukazuje, že velká většina příchozích z nových členských zemí nechce ve Velké Británii zůstat déle než tři měsíce. Necelých 10% migrantů by rádo zůstalo dva roky nebo déle a přibližně 20% neví. „Přirozeným závěrem tedy je, že [britští] zaměstnavatelé využívají nově příchozí ze střední a východní Evropy, aby zaplnili nedostatek pracovní síly,“ argumentuje se dále ve zprávě.

Jedním ze zjištění výzkumu je, že nabídka práce ze střední a východní Evropy ve Velké Británii pravděpodobně v následujících pěti letech dramaticky zmizí. Tato skutečnost vede autory studie k závěru, že britské úřady by měly otevřít pracovní trh také občanům Bulharska a Rumunska.

Bulharští a rumunští občané mohou do Británie cestovat bez víz od 1. ledna 2007, kdy se jejich země vstoupily do Unie. Navzdory alarmujícím článkům v britských bulvárních denících nedošlo k žádné následné „invazi“ pracovníků z těchto chudších zemí.

Work Foundation je velmi stará britská organizace. Byla založena v roce 1918 pod názvem Industrial Society. V roce 2002 byla přejmenována a navazuje na tradici kampaní, jejichž cílem je zlepšit kvalitu života ve Spojeném království.