Bosna a Hercegovina jedná s EU a USA o své budoucnosti

Zástupci Evropské unie a USA v úterý odstartovali druhé kolo důležitých jednání o budoucnosti Bosny, přestože většina srbských, chorvatských a bosňáckých (muslimských) představitelů v zemi označila navrhovaný reformní balík za nepřijatelný.

Švédský ministr zahraničních věcí Carl Bildt a náměstek ministryně zahraničních věcí USA James Steinberg zahájili s představiteli Bosny začátkem října jednání, jejichž cílem je najít řešení k zajištění stability v zemi a v celém regionu.

V pondělí bosenským lídrům předali ”komplexní reformní balík” obsahující opatření, která by Bosnu zbavila statutu mezinárodního protektorátu a zajistila ústavní změny, jež by urychlily integraci s Evropskou unií.

Hlavní etnické skupiny v Bosně proti sobě vedly v období let 1992 až 1995 válku, při níž přišlo o život asi 100 tisíc lidí. Nejhorší konflikt v Evropě od druhé světové války skončil Daytonskou mírovou dohodou, na jejímž základě vznikly dva autonomní regiony – Republika srbská a muslimsko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny.

Místním politikům se ale nově navrhované reformy nelíbí. Nejhlasitěji se proti nim ozvali bosenští Srbové, kteří se obávají, že reformy naruší jejich autonomii.

„Řekli jsme “ne“ a budeme říkat “ne“ pokaždé, když bude zpochybněna fundamentální pozice Srbské republiky“, řekl lídr bosenských Srbů Milorad Dodik.

Západní představitelé varují, že bez dohody hrozí Bosně izolace v regionu, v němž se ostatní státy posouvají blíže ke členství v EU.

Poslední šance”

Podle komisaře pro rozšíření EU Olli Rehna nyní “nejde o běžnou záležitost“. „Tato generace bosenských politiků má poslední šanci nasměrovat Bosnu a Hercegovinu do Evropy.“

Rivalita mezi dvěma hlavními bosenskými etniky se ale v posledních měsících stupňuje, což oslabuje centrální vládu a brání v přijímání reforem potřebných k integraci do EU a NATO.

Zatímco Srbové považují navrhované reformy za “zásadní změny Daytonské dohody“, jak uvedl Dodik, bosenští Srbové a Chorvaté je označují za nedostatečné.

„Tento dokument je naprosto nepřijatelný“, řekl lídr bosenských Chorvatů Dragan Čovič. „Nemůžeme mít Bosnu a Hercegovinu složenou ze dvou entit, řekl pro deník Dnevi Avaz.

Představitel Bosňáků (Bosenských muslimů) Haris Silajdžić také označil reformní balík za nepřijatelný. Pouze Sulejman Tihić, předseda největší muslimské politické strany SDA řekl, že dokument je “dobrým výchozím bodem a dalším krokem vpřed“.