Bosna a Hercegovina asi vypadne ze světového fotbalu

Zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Zvonko.

Jak v politice, tak ve fotbalové federaci zastupují Bosnu a Hercegovinu všechna tři její etnika. Fotbalové asociace FIFA a UEFA varují, že takový systém je neudržitelný a hrozí vyloučením Bosny a Hercegoviny z mezinárodního fotbalu.

Unie evropských fotbalových svazů (UEFA) a Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) varovaly, že pokud bosenský fotbalový svaz (NSBIH) neopustí organizační model s třemi prezidenty, bude to vést k suspendaci jejich národního týmu.

Sněm svazu se ale minulý pátek usnesl, že tento model nezruší. Delegáti z obou mezinárodních fotbalových organizací na protest opustili setkání a uvedli, že výkonný výbor vyvodí pro NSBIH důsledky.

NSBIH byl založen po balkánské válce v 90. letech a šéfuje mu trio prezidentů, v němž sedí zpravidla jeden bosenský muslim, bosenský Chorvat a bosenský Srb. Podobně jako ve federální politice tak řídí bosenský fotbal zástupci všech tří etnik.

Rozdělené struktury Bosny a Hercegoviny, které zavedla Daytonská mírová dohoda (1995), však podle pozorovatelů způsobují, že jakýkoli politický pokrok země je pomalý a bolestný.

Z vývoje v zemi proto nejsou nešťastné jen mezinárodní fotbalové federace. Evropská unie vyjádřila nad situací v Bosně a Hercegovině vážné obavy a opakovaně ji upozorňuje, že pokud se politici nedohodnou na základních otázkách směrování, zabrzdí to zemi v přístupovém procesu do EU, na který aspiruje.

Proti organizační struktuře federace se bouří fotbaloví fanoušci i někteří hráči, kteří dokonce odmítli hrát za národní tým. Bosna a Hercegovina je v současnosti v žebříčku FIFA na 56. místě a jen velmi těsně se nekvalifikovala na světový šampionát v Jižní Africe. V barážovém zápase prohrála s Portugalskem.

Nejbližším velkým turnajem bude Mistrovství Evropy v roce 2012, které se hraje v Polsku a na Ukrajině. O dva roky později zamíří nejlepší světové týmy do Brazílie.

(EurActiv s Reuters.)