Bosenští Srbové odvolali referendum, další jednání povede Füle

Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření, Catherine Ashton, vysoká představitelka pro SZBP; zdroj: Evropská komise.

Bosenští Srbové zrušili referendum, které mělo rozhodnout o legálnosti centrálních soudů na území srbské entity v Bosně a Hercegovině. Stalo se tak po návštěvě vysoké představitelky pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton, která se uskutečnila před víkendem.

„K úspěchu jednání přispěla svým osobním angažmá i vysoká představitelka (Catherine Ashton), která do země přicestovala v noci,“ nechal se slyšet její mluvčí Michael Mann. „Referendum (na území Republiky srbské) se neuskuteční, máme z toho radost“ dodal.

V Bosně a Hercegovině proběhly vloni na podzim všeobecné volby, ale dosud se nepodařilo sestavit vládu. Republika srbská, která se rozkládá na území srbské entity (druhým celkem je Federace Bosny a Hercegoviny) a která se netají separatistickými tendencemi, se minulý měsíc rozhodla, že vypíše referendum o tom, zda mohou mít centrální soudy a státní zastupitelství pravomoci i na jejím území. Jako důvod uvedla údajnou neobjektivitu soudců a vysokého představitele mezinárodního společenství pro Bosnu (Rakušana) Valentina Inzka.

Ten prohlásil, že plánované referendum představuje „nejvážnější výzvu“ bosenské životaschopnosti od skončení války v roce 1995.

Pokud by Srbové referendum neodvolali, hrozilo by celé Bosně a Hercegovině zmražení veškerých finančních toků ze zahraničí. Srbské rozhodnutí v minulých týdnech ostře kritizovala i Evropská unie.

Podle mluvčího „evropské ministryně zahraničí“ Ashton již nic takového nehrozí, protože srbské autority souhlasily se zahájením „strukturalizovaného dialogu“, od něhož si západ slibuje vyřešení veškerých sporných otázek ohledně soudnictví. Jeho první část, která proběhne na začátku června, bude řídit evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle.