Belgie usnadní zaměstnávání pracovníků ze SVE

zaměstnanost, práce

Belgická vláda se rozhodla zpřístupnit svůj pracovní trh některým pracovníkům z nových členských zemí Evropské unie ze střední a východní Evropy (SVE). Důvodem je nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovních sil v určitých oborech.

Vláda požádala představitele belgických regionů, aby vypracovali seznam profesí, ve kterých se jim nedostává kvalifikované pracovní síly. Na vládní výzvu reagoval zatím pouze bruselský region. Ten podle belgického deníku La Libre Belgique požádal, aby privilegované pracovní povolení získali pracovníci, kteří vykonávají např. následující profese: zdravotní sestra, instalatér, elektrikář, automechanik, stavitel, architekt, účetní, technický pracovník nebo počítačový specialista. Flandry a Valonsko by měly seznamy profesí zveřejnit během následujících dní.

Udělení privilegovaného pracovního povolení nebude založeno na sociální a ekonomické analýze zaměstnanosti, jako je tomu v případě standardního pracovního povolení. Pracovníci by ho měli získat do pěti dnů od podání žádosti. Vláda si od tohoto kroku slibuje zaplnění trhu práce v oblastech, kde je požadována vysoce kvalifikovaná pracovní síla.

V únoru belgická vláda prohlásila, že svůj pracovní trh osmi novým členským zemím EU neotevře. Zároveň ale zdůraznila, že bude usilovat o prosazení opatření, která by zjednodušila zaměstnávání pracovníků ze zemí SVE, a to především v těch profesích, o které nemají Belgičané zájem. Upozornila také, že přechodné období omezující volný pohyb pracovníků může být zrušeno dříve, než za tři roky.

Přechodné období omezující volný pohyb pracovníků stanovené maximálně na sedm let bylo rozděleno do tří fází. První dvouletá fáze skončí právě k 30. dubnu 2006. Následovat bude tříleté období, ale pouze v těch členských zemích Unie, které svůj úmysl pokračovat v omezení zaměstnávání pracovníků z nových členských států ze SVE Evropské komisi předem oznámí. Třetí fáze by měla být zahájena k 1. květnu 2009, a to jen v případě, že budou existovat vážná porušení či hrozba takového porušení pracovního trhu členského státu. Poslední fáze by měla trvat dva roky. Záleží ale výhradně na členských státech EU, kdy omezení volného pohybu pracovníků zruší.