Barroso zrušil návštěvu Tirany. Komisi s Albánií dochází trpělivost

Zdroj: Evropská komise.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso učinil bezprecedentní gesto a na poslední chvíli zrušil plánovanou návštěvu Albánie, kterou zmítají nové spory po volbách do zastupitelstva hlavního města Tirany. Podle vysoce postavených představitelů Komise už Bruselu dochází trpělivost.

Spory doprovázející volby do zastupitelstva hlavního města Albánie Evropská unie pozorně sleduje a José Manuel Barroso kvůli nim nyní zrušil svou albánskou zastávku na cestě po západním Balkáně.

Nejnovější nepokoje v Tiraně připomínají události, ke kterým došlo po parlamentních volbách v červnu 2009, kdy socialisté odmítli výsledek voleb uznat a vládu obvinili z korupce a podvodu.

Vysoce postavení zástupci Komise EurActivu sdělili, že Bruselu už s Albánií dochází trpělivost, a že si země zahrává s historickou šancí, kdy se jí nabízí cesta do Evropské unie.

Mluvčí českého eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho Natasha Butler připustila, že „nedostatek politické vyspělosti“ je tím, co charakterizuje nedávný vývoj v několika zemích na západním Balkáně. V této souvislosti zmínila kromě Albánie také Makedonii a Kosovo.

Z úst kosovských představitelů zazněla v nedávné době na adresu Evropské unie řada kritických výroků, jejichž terčem byla hlavně evropská civilní mise EULEX. V Makedonii zase strany zastupující albánskou menšinu zpochybnily tzv. Ohridskou dohodu, díky níž se země v roce 2001 vyhnula násilnostem a chaosu.

V albánském případě se jedná o volby do zastupitelstva Tirany, v nichž se mezi sebou utkali dosavadní starosta a předseda socialistů Edi Rama a bývalý ministr vnitra za Demokratickou stranu Lulzim Basha. Volební komise po sečtení čtvrt milionu hlasovacích lístků přisoudila volební vítězství Ramovi, byť svého odpůrce porazil rozdílem pouhých deseti hlasů. Potíž je v tom, že sčítání ještě není u konce, neboť nyní komisaři započítávají „založené a zatoulané“ lístky a podle výsledků nyní vede o 24 hlasů Luzim.

V tuto chvíli zbývá spočítat ještě 37 zatoulaných volebních lístků a podle pozorovatelů se zdá, že si město na výsledky bude muset ještě několik dní počkat.

Proti nejnovějším závěrům už druhým dnem před sídlem volební komise protestují tisíce příznivců socialistické strany, kteří tvrdí, že jim vítězství bylo ukradeno. V Tiraně došlo ke střetům demonstrantů s pořádkovými silami, které sídlo komise hlídají. Protesty se podle médií rozšířily i do dalších míst a příznivci socialistů v severní části země zablokovali silnice a pálili pneumatiky.

Rama volební komisi jmenovanou parlamentem obvinil z krádeže hlasů a vyzval k veřejným protestům. Vláda podle něj vůli občanů zneužívá.

Mluvčí Evropské komise oficiálně uvádějí, že Barroso do Albánie pojede až ve chvíli, kdy bude politické klima příznivější pro jednání o evropských záležitostech.

Na dotaz, zda předseda Komise někdy v minulosti nějakou pracovní cestu takovýmto způsobem zrušil, jeho mluvčí Ahrenkilde Hansen odpověděla, že si na žádný takový případ nevzpomíná.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Catherine Ashton ve středu albánské politiky vyzvala, aby zachovali klid a „neohrožovali životy lidí“.

Poté, co opoziční síly v Albánii vyzvali k protestům, Ashton uvedla, že po takto těsném volebním výsledku se mají obě strany snažit o překonání rozporů a nalezení řešení. „Vývoj jasně ukázal, jak je politická situace křehká,“ dodala.