Barroso: Island se musí ohledně členství v EU rozhodnout

Islandský premiér Gunnlaugsson a předseda Evropské komise; zdroj: Evropská komise.

Island se musí bez dalších odkladů rozhodnout, zda chce usilovat o členství v EU, nebo na tuto myšlenku definitivně zapomenout. Na včerejší (16. července) schůzce to islandskému premiérovi Sigmundu Gunnlaugssonovi sdělil předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Islandská přihláška ke členství v EU dorazila do Bruselu v létě 2009 poté, co ostrovní ekonomikou výrazně otřásla hospodářská krize. O půl roku později Evropská komise rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů.

I přesto, že Island o plnohodnotném členství v EU od počátku evropské integrace vážně neuvažoval, historie jeho vztahu s Evropskou unií (resp. Evropským společenstvím) je velmi dlouhá. V devadesátých letech minulého století vyústila ve členství Islandu v Evropském hospodářském prostoru a krátce na to se Island stal i přidruženým členem Schengenské dohody, která mezi signatáři ruší hraniční kontroly.

Přístupové rozhovory byly ale zmraženy poté, co v dubnu letošního roku zvítězily v parlamentních volbách euroskeptické strany, které se otevřeně staví proti evropské integraci a členství Islandu v EU (EurActiv 30.4.2013).

Premiér Sigmundur Gunnlaugsson včera poprvé navštívil Brusel a setkal se s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem (EurActiv 16.7.2013). Tématem schůzky byla kromě navýšení kvóty pro lov makrel právě i otázka dalšího přibližování Islandu EU.

Je to ve společném zájmu

I přesto, že Evropská komise respektuje rozhodnutí nové islandské vlády zmrazit stávající přístupové rozhovory, Island by si podle šéfa Evropské komise Barrosa měl v nejbližší době ujasnit, zda chce tento proces v budoucnosti obnovit, nebo myšlenku na členství v EU definitivně opustit.

„Je to v zájmu jak EU, tak Islandu,“ uvedl Barroso a zdůraznil, že rozhodnutí by mělo padnout co nejdříve. „Čas utíká a je v našem společném zájmu, aby bylo rozhodnutí přijato bez dalších odkladů. Doufáme, že debata na toto téma na Islandu nám poskytne jasná vodítka, jakou cestou se ubírat dál,“ dodal

Pokud se Island k jednacímu stolu vrátí, členské státy EU jsou připraveny s ním hovořit, zdůraznil také předseda Komise, který je přesvědčen, že v rozhovorech bude poskytnut i dostatečný prostor pro projednání specifických islandských témat, jako je palčivá otázka rybolovu.

Rybolov totiž představuje polovinu islandského exportu a podílí se 10 % na hrubém domácím produktu.

Islandský premiér Gunnlaugsson se k případnému obnovení přístupových jednání po včerejší schůzce s Barrosem blíže nevyjádřil, uvedl pouze, že po plánované debatě v islandském parlamentu, která proběhne na podzim, bude „mnohem jasněji“.

Podrobnosti o přístupových rozhovorech mezi EU a Islandem najdete v Links Dossier.