EU chce zajistit lepší zaměstnanecké podmínky lidem pracujícím ve světě digitálních platforem

© Pixabay

Podmínky lidí pracujících pro digitální platformy, jako je Uber či Deliveroo, by se v Evropské unii mohly zásadně zlepšit. Evropská komise dnes zahájila konzultace o podobě možných závazných pravidel, která by chtěla předložit do konce letošního roku.

Podle místopředsedkyně Komise Margrethe Vestagerové chce Brusel zajistit, aby se rychle šířící způsob práce svými podmínkami nelišil od jiných pracovních činností.

Práva osob v digitálních platformách řeší i jednotlivé státy

Digitální firmy, které z velké části nepovažují lidi najímané na dálku za své zaměstnance, zaznamenaly v období pandemie velký růst. Týká se to hlavně nejrůznějších doručovacích služeb. V některých zemích přitom čelí žalobám od svých pracovníků, kteří se chtějí domoci lepších podmínek.

Například v Británii minulý týden nařídil nejvyšší soud alternativní taxislužbě Uber, že by měla své řidiče brát jako zaměstnance s právem na minimální mzdu či dovolenou. Podobně loni v září ve Španělsku dopadla i doručovací služba Glovo, která stejně jako Uber Eats či další firmy funguje prostřednictvím mobilní aplikace.

Martin Smolek: Uber už se nevyhne státní regulaci, právo EU mu nepomůže

Soudní dvůr EU před Vánoci ukončil více než rok trvající řízení o tom, jestli je společnost Uber pouhou internetovou platformou, nebo tradiční dopravní firmou. A výsledek není pro řidiče Uberu radostný. Soudci jej totiž zařadili pod klasické dopravní služby, které si mohou státy samy regulovat. Uber se tak už nebude moci vyhýbat vnitrostátní regulaci. Na druhou stranu rozhodnutí nemusí znamenat konec sdílené ekonomiky jako takové, říká v rozhovoru vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU Martin Smolek.

Veřejná konzultace zahájena

Unijní exekutiva dnes zahájila proces, na jehož konci by měla být společná pravidla závazná pro tyto firmy ve všech zemích evropského bloku.

„Platformy mohou lidem pomoci najít novou práci… Zároveň musíme zajistit, že tento nový způsob práce bude dlouhodobě udržitelný a spravedlivý,“ řekla dnes novinářům Vestagerová.

Komise dala ode dneška šest týdnů zástupcům zaměstnavatelů, odborů a dalších zájmových skupin, aby přišli se svými požadavky a náměty pro chystanou normu. Její obrysy by chtěla mít připraveny koncem roku.

Veřejná konzultace bude věnována mimo jiné zaměstnaneckému postavení lidí pracujících pro digitální firmy, jejich přístupu k sociálním benefitům, možnostem kolektivního vyjednávání či přeshraničním aspektům jejich práce.

Sdílená ekonomika má mnoho tváří: Uber, Airbnb, ale i chytrá města a cesta, jak méně zatěžovat planetu

Evropa zažívá rozvoj sdílené ekonomiky a objevuje se otázka, jak nové služby regulovat. Podle některých názorů není potřeba žádná regulace, jiní by doporučovali společný základ v podobě definic a jednoduchých principů. Co všechno vlastně do „sdílené ekonomiky“ patří?