Sociální sítě ohrožují mládež, říká EU

EU včera (9. února) spustila kampaň, která má zvýšit povědomí o bezpečnostních rizicích číhajících na sociálních sítích jako je Facebook. Při té příležitosti vyšla nová zpráva, která konkrétní rizika popisuje.

Z nového průzkumu Eurobarometru vyplývá, že dvě třetiny mladých lidí, kteří používají internet, mají svůj profil na nějaké sociální síti (Facebook, MySpace apod.). Problémem ale je, že si tito uživatelé často plně neuvědomují bezpečnostní rizika. Podle zmiňovaného průzkumu se 50 % z nich nebojí zveřejnit na webu své osobní údaje. Takto zveřejněné osobní informace ale může vidět téměř kdokoli.

V roce 2008 používalo sociální sítě na internetu pravidelně asi 50 milionů občanů EU. Podle odhadů se toto číslo do roku 2012 zvýší na 107 milionů.

Zveřejnění fotografie nějakého „nezapomenutelného momentu“ z výletu s přáteli na sociální síti může mít následky ještě dlouho poté, zdůraznila během mezinárodního Dne bezpečnějšího Internetu (ESID) Viviane Reding, eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství. Jako příklad uvedla, že potenciální zaměstnavatel může při zvažování kandidátů na pracovní pozici vzít úvahu třeba i několik let staré informace z Facebooku.

Podle nedávno zveřejněných údajů téměř 50 % „head-hunterů“ v Unii na sociálních sítích hledá informace o kandidátech na pracovní pozici (EurActiv 1.2.2010).

Dvakrát měř, jednou uploaduj“

Ve snaze upozornit na hrozící nebezpečí sociálních sítí včera EU spustila kampaň „Think before you post“ (Přemýšlej, než zveřejníš). „Sociální sítě jsou prvním cílem kampaně“ zdůraznila Reding. „Pokud chceme, aby děti dostatečně zvážily, jaké informace zveřejnit, budou muset nejdřív poskytovatelé těchto služeb začít používat ten správný jazyk,“ dodala.

Přestože se jednotlivé sociální sítě problematikou ochrany soukromí nezletilých uživatelů v současnosti již zabývají, Evropská komise se obává, že dosavadní kroky mnohdy nestačí. Vyplývá to z výše uvedené zprávy, kterou včera Komise zveřejnila.

Roberta Angelilli, místopředsedkyně Evropského parlamentu a zástupkyně Evropského fóra pro práva dítěte, upozornila, že mnoho sociálních sítí poskytuje jednoduchý přístup k informacím o nezletilých uživatelích. Osobní údaje se totiž dají často najít prostě pomocí internetového vyhledávače.

Facebook nyní čelí silné kritice, neboť jeho výchozí nastavení umožňuje jednoduchý přístup k osobním údajům registrovaných uživatelů (EurActiv 9.2.2010). Tato kalifornská společnost ale nereagovala na žádost EurActivu o poskytnutí bližších informací o způsobu, jakým firma přistupuje k tomuto problému. Na svých oficiálních stránkách nicméně upozorňuje, že si každý uživatel může pravidla pro ochranu svých informací určit sám. Faktem ale je, že výchozí nastavení nejvyšší míru ochrany nezaručuje.

Sociální sítě na mobilech skrývají další hrozby

Podle současných odhadů bude roku 2012 téměř 20 % majitelů mobilních telefonů používat své přístroje pro přístup k internetovým sociálním sítím. V absolutních číslech to znamená asi 800 milionů lidí po celém světě.

Rizika spojená s užíváním internetových sociálních sítí vzrůstají, pokud uživatelé vstupují na své online profily pomocí mobilů. Komunikace mobilem totiž často probíhá v ještě rychlejším tempu, a neuváženě zveřejněná fotka se pak může vmžiku dostat do všech koutů zeměkoule.

Je například známý případ z Francie, kdy policista pomocí Facebooku zveřejnil video s útokem cestujícího v autobusu. Během několika hodin se ale záznam pomocí sociálních sítí rozšířil do celého světa a zvýšil tak újmu oběti, která byla lehce identifikovatelná.

Policista sice video krátce po zveřejnění ze svého profilu stáhl, přesto byl ale obviněn z porušení bezpečnostních pravidel při vyšetřování. Podle zprávy unijní Evropské agentury pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) je komunikace přes mobilní telefony rychlejší, a navíc jsou účastníci snadněji dohledatelní. Mapy na mobilních telefonech totiž v současnosti uživatelům dokážou určit přesnou polohu jejich kamarádů a poskytnout instrukce, jak se na to které místo dostat. To ovšem podle ENISA může způsobit zase další bezpečnostní hrozby.