Rumunští vědci přispěli k rozvoji projektu ITER

Rumunští vědci vyvinuli technologii, díky níž bude plášť fúzního reaktoru odolný vůči extrémním teplotním podmínkám. Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER) je financován z poloviny ze zdrojů EU.

Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER) je druhým nejdražším mezinárodním projektem v historii a jeho předpokládaný rozpočet je 10 miliard eur. Polovinu z této částky zřejmě uhradí EU. Na projektu spolupracují Japonsko, Rusko, Kanada, Jižní Korea, Čína, USA a v budoucnu by se měla připojit i Brazílie.

ITER by měl do budoucna pomoci využití termonukleární fúze v energetice. Výstavba reaktoru začala v roce 2007 u jihofrancouzského města Cadarache. O umístění reaktoru se vedl tříletý spor. USA podporovaly jeho sídlo v Japonsku (viz EurActiv 29.06.2005). V současné době v Cadarache působí asi 500 vědců z celého světa. Reaktor by měl být uveden do provozu v roce 2016 a to by měl vědecký tým ITER mít asi 1 000 členů.

Rumunští vědci letos dokázali zvítězit v soutěži o nejlepší technologii, s jejíž pomocí by plášť fúzního reaktoru byl schopen odolat extrémním teplotám plazmy. Teplota plazmy ve fúzním reaktoru se totiž pohybuje mezi 50 – 100 miliony stupňů Celsia a stěny reaktoru se tak na některých místech ohřívají až na 2 000 stupňů. Vyvinutá technologie CMSII (Combined Magneton Sputtering and Ion Implantation) najde uplatnění i v průmyslových odvětvích.

Evropská komise financuje ITER prostřednictvím Sedmého rámcového programu pro Euratom a na léta 2007 – 2011 je pro projekt připravena částka 1,9 miliard eur. Z toho půjde miliarda a na samotnou výstavbu ITERu a zbylá částka na rozvoj fúzního výzkumu.