Poslanci schválili „daňový balíček“ klíčový pro duální vzdělávání

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ddpavumba

Jeden z návrhů, jehož přijetí je ohroženo možným rozpuštěním sněmovny, je i novela daňových zákonů. Na to, zda bude přijata, přitom mimo jiné netrpělivě čekají i zaměstnavatelé a školy. Legislativa je totiž klíčová pro realizaci duálního vzdělávání, tedy propojení teoretické výuku s praktickou profesní přípravou studentů.

Letošní léto přineslo na politické scéně mnoho zvratů. K těm posledním patřily události minulého týdne, kdy poslanci sice odmítli vyslovit důvěru vládě Jiřího Rusnoka, kvůli nejednotě takzvané stojedničky se však TOP09 rozhodla připojit k dříve opozičním stranám a vyvolat hlasování o rozpuštění sněmovny. To by mělo proběhnout příští úterý (20. srpna).

Pokud by se však poslanci opravdu rozhodli pro předčasné volby, znamenalo by to velké komplikace při přijímání některých důležitých zákonů, mezi nimi například takzvaného „zákona o úřednících“, jehož přijetím podmínila Evropská komise vyplácení strukturálních fondů pro následující programovací období (EurActiv 29.5.2013).

Dalším z návrhů, který je podle odborníků klíčový mimo jiné pro podporu technického vzdělávání, je i takzvaný daňový balíček, tedy návrh rekodifikačních novel daňových zákonů. Ten byl sice již na konci minulého týdne schválen bývalou vládní koalicí, která jej tak poslala do Senátu. V něm však mají většinu sociální demokraté, kteří balíček v minulosti kritizovali.

Pokud by senátoři vznesli pozměňovací návrhy nebo by prezident Miloš Zeman uplatnil právo veta a sněmovna by se do té doby rozpustila, spadl by zákon definitivně pod stůl. Jestliže se dolní komora v úterý rozhodne jinak a odmítne předčasné volby, musel by být návrh schválen nadpoloviční většinou všech poslanců.

Součástí novely jsou i zákony, které povedou k tomu, že investice do vzdělávání budou daňově uznatelné. „Jedná se o výraznou pomoc zaměstnavatelům a velkou motivaci k tomu, aby přijímaly žáky na svoje pracoviště,“ řekl na nedávné tiskové konferenci zástupce ředitelky pro oblast vzdělávání a kohezní politiku Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR) Miloš Rathouský.

Legislativní návrh z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by měl podle představ navrhovatelů vtáhnout zaměstnavatele do systému odborné přípravy žáků a podpořit firmy, které se již ve spolupráci se školami angažují. Jedná se o model duálního vzdělávání, který by měl úzce propojit teoretickou výuku a praktickou profesní přípravu v konkrétním firemním prostředí (EurActiv 1.8.2013).

„Firmy upozorňují na ohrožení konkurenceschopnosti právě nedostatkem odborně připravených lidí z důvodu nízké kvality a neaktuálnosti odborné přípravy studentů. V rámci posílení konkurenceschopnosti České republiky je proto třeba, aby zaměstnavatelé hráli ve vzdělávání větší roli a stát jim k tomu připravil podmínky,“ uvedl bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Odečty daní a vyšší stipendia

A jak by konkrétně daňový balíček v případě schválení celý proces usnadnil? Jeho součástí je například podpora firemních investic do vybavení určeného pro vzdělávání, kterému je napomáháno odečtem 110 % daně.

Úprava dále umožňuje, že zaměstnavatel si může za každého žáka, který projde firmou, odečíst dvě stě korun na každou hodinu, po kterou ve firmě je. Zatřetí pak balíček navýší limity pro poskytování firemních stipendií jak pro středoškoláky, tak pro studenty vysokých škol.

Změna legislativního rámce, která by vedla k tomu, aby probíhala spolupráce firem a škol v budoucnu snadněji, je i cílem pilotního projektu Pospolu. Ten byl vytvořen ministerstvem školství (MŠMT) společně se SP ČR a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK) za účelem podpory duálního modelu vzdělávání na středních školách s technickým zaměřením a odborných učilištích (EurActiv 7.12.2012).

„Firma se nemůže rozhodnout financovat odborné školství, aniž by věděla, zda-li na tom bude ztrácet nebo vydělávat. Daňový zákon je podmínkou, aby měl celý projekt úspěch,“ potvrzuje Rathouský ze SP ČR.