Komise: Evropané neradi platí za stahování z Internetu

Zdroj: Wikipedia Commons

Průzkum Evropské komise potvrdil známý fakt: občané Unie za stahování souborů dostupných online většinou nechtějí platit. Zástupci hudebního průmyslu, kterým tato skutečnost vadí nejvíce, v současnosti prosazují model neomezeného legálního stahování muziky při zaplacení fixního paušálu za tuto službu.

Souvislosti:

V listopadu 2007 Evropská komise navrhla rozsáhlou změnu pravidel pro správu elektronických médií v Unii. Legislativní balíček tehdy předpokládal, že vznikne nový úřad pro dohled nad telekomunikacemi, nastartuje se konkurenční prostředí, zavede nový systém pro přidělování rádiových kmitočtů a výrazně se posílí práva spotřebitelů.

Novým pravidlům dal sice v září 2008 zelenou Evropský parlament, následně ovšem narazila v Radě. Po složitém hledání konsensu politici dospěli na přelomu března a dubna 2009 ke kompromisní verzi textu přijatelné pro obě strany.

Největší spor se následně rozhořel o práva uživatelů Internetu. Evropský parlament totiž k všeobecnému překvapení legislativní balíček neschválil v podobě, na níž se jeho vyjednavači dohodli s členskými státy, ale s dodatkem, který znemožňuje trestání lidí surfujících na síti bez posvěcení soudem.

Poslanci se tak připojili k vlně kritiky, jež se snesla na francouzskou vládu po schválení zákona, který měl umožnit „odstřihnutí“ jakéhokoliv uživatele Internetu od jeho připojení, pokud třikrát poruší autorské zákony (a to bez soudního projednání případu).

Za zpřísnění pravidel stahování z Internetu intenzivně lobbují především zástupci hudebního a filmového průmyslu, kterým vznikají nelegálním sdílením autorsky chráněných děl miliardové škody.

Témata:

Skoro 50% Evropanů je proti placení za stahování audiovizuálních souborů (videí nebo hudby) dostupných na webu. Průzkum Evropské komise zveřejněný v její pravidelné zprávě o rozvoji digitálních médií (Europe’s Digital Competitiveness Report) také ukázal, že během třech měsíců v minulém roce, kdy dotazování probíhalo, si hudbu nebo video na Internetu koupilo jen 5% respondentů.

Tato čísla potvrzují známé statistické údaje: 95% hudby a 80% filmů je z Internetu stahováno nelegálně. Podle nahrávacích společností si uživatelé Internetu v minulém roce po celém světě vyměnili nelegálně asi 40 miliard autorsky chráněných souborů. Spotřebitelské organizace sice namítají, že rozsah pirátství není tak velký, nicméně faktem zůstává, že webové stránky určené pro sdílení souborů vzkvétají.

V posledních měsících došlo k tvrdému odporu uživatelů Internetu a poskytovatelů připojení proti různým návrhům, které si kladly za cíl omezení online pirátství. Na tomto problému také zkrachovalo schvalování celého telekomunikačního balíčku (viz souvislosti).

Možnosti tu jsou…

Všechny snahy o omezování internetového pirátství zatím vyšly na prázdno, a tak se hudební průmysl snaží přijít s novými nápady, jak přimět lidi, aby za muziku stahovanou z Internetu platili.

A není v tom zrovna neúspěšný: podle údajů The International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) se tržby z online prodeje hudby loni meziročně zvýšily o čtvrtinu a už tvoří pětinu všech příjmů nahrávacích společností (v roce 2007 to bylo 15%).

Současný trend nárůstu tržeb za prodej muziky na Internetu souvisí se vzestupem několika hlavních portálů, jako jsou iTunes, Amazon, 7digital nebo Dada, kterým prodeje meziročně stouply o čtvrtinu. Jejich rozkvět souvisí s tím, že začaly nabízet větší množství muziky, jež se dá použít na mnoha různých typech MP3 přehrávačů (a nejen například na iPodu).

Hudební průmysl nicméně hledá další cesty, jak profitovat na prodeji hudby. Nyní se zdá, že se bude snažit obejít weby nabízející možnost stažení jednotlivých alb nebo písní za poplatek a poskytne uživatelům neomezené stahování muziky v určitém období, pokud zaplatí určitou fixní částku.

S tímto novým obchodním modelem už se začalo experimentovat na britských ostrovech, kde se na poskytování takto postavené služby dohodly společnosti BSkyB a Universal Music, ale také v Dánsku, Francii nebo Švédsku. Výrobci mobilních telefonů Nokia a Sony Ericsson nezůstávají pozadu a už nabízejí přístroje, které umožňují neomezené stahování hudby z Internetu.