Komise chce urovnat spor s Googlem, ten ale musí souhlasit s ústupky

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Master.

Pokud internetový gigant Google přistoupí na ústupky, Evropská komise je ochotna uzavřít vyšetřování, aniž by na americkou společnost uvalila vysokou pokutu za zneužívání dominantního postavení na trhu. Včera (21. května) to novinářům sdělil evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Vyšetřování, které proti internetovému gigantu Google vede již rok a půl Evropská komise, může skončit smírem. Podmínkou ale je, že americká společnost, která ovládá až dvě třetiny trhu s informačními technologiemi, přistoupí na ústupky. 

Společnost Google totiž čelí podezření ze zneužívání dominantního postavení na trhu a z porušování pravidel hospodářské soutěže. Na její údajně neférové chování si opakovaně stěžovala konkurence zastoupená nejen velkými společnostmi typu Microsoft, ale i menšími internetovými firmami. 

Těm se nelíbilo, že Google své dominantní postavení na trhu využíval ku svému prospěchu a k poškození konkurence například tím, že při vyhledávání znevýhodňoval jejich webové stránky a řadil je ve výsledcích na nižší pozice. Vedení společnosti antimonopolní stížnosti vehementně odmítá. 

Ve stopách Microsoftu? 

Jak ale včera uvedl evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia, „společnost Google opakovaně vyjádřila vůli k vedení diskusí“. Komise, která mj. hraje roli ochránce hospodářské soutěže v evropské sedmadvacítce, proto ústy komisaře navrhla, že pokud Google přijme ústupky v oblasti internetového vyhledávání, vyšetřování, jež odstartovalo na podzim roku 2010, bude zastaveno. 

Pokud nebude americká společnost souhlasit, hrozí jí pokuta až ve výši 10 % jejích celosvětových tržeb. Na předložení návrhu ústupků má několik týdnů. 

„Doufám, že Google svou příležitost využije a naše obavy rychle rozptýlí,“ řekl Almunia.

Tiskový mluvčí společnosti uvedl, že vedení „nyní začalo argumenty Komise teprve procházet“. 

„Se závěry nesouhlasíme, ale jsme velmi rádi, že se můžeme účastnit diskuse,“ řekl. „Konkurenční boj na webu během posledních dvou let, kdy probíhalo vyšetřování Komise, dramaticky vzrostl, a konkurenční tlaky, kterým Google čelí, jsou enormní,“ dodal. 

V minulosti vedla Evropská komise podobný spor s dalšími internetovými giganty, známý je spor s Microsoftem nebo Intelem.