Francie brojí proti Facebooku a Twitteru, zakázala je zmiňovat v médiích

zdroj: CreativeCommons.org.

Francouzská rada pro audiovizuální vysílání (CSA) vydala včera (6. června) zákaz zmiňovat v televizním a rozhlasovém vysílání názvy sociálních sítí jako je Facebook nebo Twitter. Od nynějška na ně mohou moderátoři odkazovat pouze tak, aniž by je jmenovali – pokud to neučiní, porušují podle CSA zákon o skryté reklamě.

I přesto, že jsou sociálně sítě typu Facebook a Twitter v televizních a rozhlasových pořadech často využívány, od nynějška na ně mohou moderátoři odkazovat pouze jako na „sociální sítě“. Včera o tom rozhodla Francouzská rada pro audiovizuální vysílání (CSA, z franc. Conseil Superieur de l’Audiovisuel). 

V případě, že moderátor neuposlechne, poruší podle CSA zákon o skryté reklamě. 

„Odkázat diváky či posluchače na stránky na sociální síti má charakter informace. Konkrétní jmenování serveru ale má charakter reklamy, což odporuje výnosu z roku 1992 zakazujícímu skrytou reklamu,“ píše se doslova v textu nařízení. 

Případné sankce ale rada nespecifikovala. 

Férová soutěž nebo kontrola angličtiny?

Obě sítě, Facebook i Twitter, jsou ale v televizi i rádiu velmi oblíbené – a to neplatí jen o Francii, ale například i o České republice. Dramaturgie pořadů je často využívá k rychlejší a efektivnější komunikaci s diváky či posluchači. Jejich interaktivní charakter je podle mnohých nedocenitelný. 

Podle některých komentátorů jde o další pokus francouzské vlády regulovat vztah veřejnosti k novým médiím a internetu. Někteří dokonce zašli ještě dál, když prohlásili, že Paříž se tímto způsobem snaží dostat pod kontrolu vlivy anglosaské kultury – především pak ty, které podporují používání anglického jazyka. 

Mluvčí CSA Christine Kelly se ale podobným nařčením brání. Radě jde pouze o posílení férové soutěže, říká. 

„Proč upřednostňovat Facebook, který stojí miliardy dolarů, když tu jsou i jiné sociální sítě, které bojují o své místo na slunci. Bylo by to narušování soutěže. Když necháme, aby bylo na Facebook a Twitter odkazováno ve vysílání, je to jako bychom otevřeli Pandořinu skříňku. Další sítě si u nás budou stěžovat a říkat: ´Proč ne my?´“ Citaci jejích slov přinesl britský deník The Guardian.