EU vyslala na oběžnou dráhu další satelity pro Galileo

© Pixabay

Evropská kosmická agentura vyslala z Francouzské Guyany na oběžnou dráhu další čtyři satelity navigačního systému Galileo, díky kterému už EU nemusí být závislá na americkém systému GPS.

Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně dnes odstartovala raketa Ariane 5, které na stanovené oběžné dráhy úspěšně vynesla čtyři další satelity evropského navigačního systému Galileo.

Ten se po vypuštění družic přiblíží celosvětovému pokrytí, bude přesnější a Evropa nebude nadále závislá na americkém systému GPS, napsala agentura AFP.

Díky GSA je Praha centrem evropských vesmírných aktivit. Co bude dál?

Vesmírná agentura GSA již šest let úspěšně působí v Praze. Rozsah jejích zodpovědností se stále rozšiřuje. Existují v ČR domněnky, že se chystá oslabení pražské centrály. Česká vláda se zasazuje o úzkou spolupráci s agenturou a o navýšení jejích aktivit.

Evropský navigační systém Galileo měl dosud na oběžné dráze síť 22 družic z celkově plánovaných 30. První služby začal uživatelům poskytovat na konci roku 2016. Umožňuje určit geografickou polohu cílového předmětu s přesností na metry. Výrobci mobilních telefonů již začali nové modely vybavovat tak, aby mohly komunikovat s GPS i s Galileem.

Podle agentury DPA je z nyní 26 satelitů Galilea ve vesmíru funkčních 14. Další čtyři budou uvedeny do provozu až po zvládnutí testů. Čtyři dnes vypuštěné aparáty by mohly začít posílat použitelná data v únoru příštího roku. Pak bude fungovat 22 satelitů, přičemž k úplnému celosvětovému pokrytí jich Galileo potřebuje minimálně 24.

Problémy jsou doposud se dvěma satelity, které byly vyneseny do vesmíru v lednu. Dostaly se totiž na nesprávnou oběžnou dráhu a podle Evropské kosmické agentury (ESA) podstupují testy a jsou mimo provoz. Start dalších aparátů systému je plánován na rok 2020.

Francouzská Guyana je francouzský zámořský departement na severním pobřeží Jižní Ameriky. Kourou slouží francouzskému kosmickému programu a především ESA. Ta základnu využívá i pro satelitní navigační systém Galileo, jehož administrativní centrum je v Praze.