EU chystá fondy pro investice do technologií, chce konkurovat světu, oznámil francouzský ministr

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire © EPA

Evropská unie vytvoří fondy, které budou mít k dispozici miliardy eur a které budou investovat v odvětví vyspělých technologií. Řekl to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Evropa se podle něj musí připravit na to, aby mohla lépe konkurovat technologickým obrům z Asie a z Ameriky.

Ministr řekl, že začínající firmy v evropském technologickém sektoru potřebují výrazně vyšší financování, pokud má Evropa snížit závislost na zahraničních rivalech. Podrobnosti chce ministr oznámit v úterý společně se svým německým protějškem Christianem Lindnerem. Záměrem je mít deset až 20 fondů, každý v minimálním objemu jedné miliardy eur (asi 24,2 miliardy Kč).

„Naším konečným cílem do roku 2030 je mít deset technologických firem, z nichž každá bude mít hodnotu více než 100 miliard eur (2,4 bilionu Kč),“ řekl podle agentury Reuters Le Maire na úvod konference o digitálních technologiích.

Fondy rozvojového a rizikového kapitálu v Evropě bývají obvykle příliš malé na to, aby dokázaly financovat rozvoj technologických start-upů, tedy začínajících firem často v silné růstové fázi. Tyto firmy pak většinou nemají jinou možnost, než se obrátit na mnohem větší fondy ze Spojených států.

Naproti tomu řada technologických firem z USA a Číny má v určité etapě vývoje prospěch z veřejného financování. Pro evropské firmy bylo něco takového až dosud komplikovanější, vzhledem k přísným pravidlům o státní pomoci, která existují v Evropské unii.