Estonské letiště se pyšní první „skypovací“ budkou pro veřejnost na světě

Zdroj: CreativeCommons.org, autor: Mark McLaughlin.

Na mezinárodním letišti v estonském hlavním městě Tallinu byla zprovozněna první veřejná budka, v níž funguje počítačový program Skype. Lidé zde mohou využívat všechny jeho vymoženosti, přesně tak jak jsou zvyklí ve svém osobním počítači nebo na mobilním telefonu. Zdarma tak mohou například chatovat, přijímat videohovory nebo se účastnit videokonferencí.

Videohovory se díky boomu mobilních telefonů a tzv. chytrých telefonů (smartphones) stávají stále více oblíbenějšími. Moc dobře to vědí i vývojáři programu Skype, který umožňuje volání přes internet zdarma nebo za nízký poplatek do tradičních pevných sítí.

V Estonsku, mateřské zemi Skypu, byla totiž na frekventovaném mezinárodním letišti v hlavním městě Talinnu nainstalována vůbec první telefonní budka na světě, která namísto klasického aparátu s číselníkem a sluchátkem nabízí moderní dotykovou obrazovku a sluchátka s mikrofonem.

Cestující tak mohou klidně nechat svůj laptop nebo mobilní telefon doma a zúčastnit se například pracovní videokonference přímo na letišti nebo si před odletem na dovolenou zachatovat s přáteli.

„Vypadá to trochu jako z vesmíru, jako UFO. Má to futuristický vzhled a jakmile vstoupíte dovnitř, změní to barvu. Znamená to, že se můžete připojit na svůj účet, a jakmile zase vystoupíte ven, automaticky jste odhlášeni,“ popsala budku a její fungování německému serveru DeutscheWelle Merlin Parli, zástupkyně společnosti Enterprise Estonia, která má instalaci moderní technologie na starosti.

„Máme e-vládu, e-volby, e-školu, e-zdravotnictví a další služby přes internet. A teď máme také Skype budku. Rozhodně jsme jedna z nejvyspělejších e-zemí na světě,“ pochvalovala si Parli.

Instalace budky nyní vyjde kolem 4.000 eur, ale Parli je přesvědčena, že cena půjde postupně dolů. Výstavba „skypovacích“ budek by totiž měla být lehce dostupná pro letiště, nádražní haly, hotely nebo obchodní centra po celém světě.