Erasmus+ usnadní studium v zahraničí, bude garantovat levné půjčky

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Nový program Erasmus+ pomůže Evropanům ve věku od 13 do 30 let studovat v zahraničí. Pro budoucí magistry, kteří chtějí získat vysokoškolské vzdělání v jiné zemi, má připraveny garance levnějších půjček. Studenti budou moct získat úvěr až ve výši 18 tisíc eur. Tento týden to na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili europoslanci.

Program Erasmus, díky němuž mohou studenti vycestovat za vzděláním do jiných zemí EU, nezná v Evropě jen málokdo. Od svého založení jím prošly miliony studentů z 28 členských států EU a také z Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Turecka. 

Za obecný úspěch EU jej považuje i česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD; S&D). „V České republice se program navíc dlouhodobě těší vysoké oblibě. Jen loni se díky němu na zkušenou do zahraničí vydalo více než 6.000 českých studentů. Přitom v programu nejde jen o vzdělání formální, ale i jeho neformální složku, možnost srovnání a poznávání zemí, jejich kultur a navazování kontaktů,“ uvedla.

Europoslanci na plenárním zasedání, které tento týden probíhá ve Štrasburku, schválili jeho novou verzi Erasmus+. Nový víceletý program pro oblast vzdělávání, odborné přípravy a sport bude fungovat od příštího roku a jeho rozpočet dosáhne pro nadcházející sedmileté období 14,7 miliard eur.

V době všeobecných úspor, kterých se dočkal i sedmiletý unijní rozpočet 2014-2020, bude nový Erasmus přestavovat jeden z mála programů, který na své fungování získá ve srovnání se současným rozpočtovým obdobím více peněz.

Zvýhodněné půjčky pro studenty

A co Erasmus+ přinese nového? Evropanům ve věku od 13 do 30 let by měl od příštího akademického roku poskytnout garance na levnější půjčku na studium. 

Evropský investiční fond bude garantovat zvýhodněné úvěry pro studenty magisterských oborů. Ty se budou pohybovat od 12 tisíc za rok magisterského studia do 18 tisíc za roky dva.

O příspěvky kromě studentů budou moct žádat i učitelé, školitelé, učni, ale třeba i mladí lídři, dobrovolnici či sportovci. 

Jak ale upozorňuje česká eurposlankyně Sehnalová, s půjčkami by se to nemělo přehánět. „,Studentské půjčky jsou vnímány rozporuplně. Mladí lidé by neměli být podněcováni k tomu, že pokud chtějí pokrýt potřebné náklady na studium, musí se zadlužit. Toto by primárně měla řešit dostatečná stipendia,“ řekla.

Erasmus+ v sobě spojí dosavadní unijní programy v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a podpory mládeže Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci (odborné vzdělávání) a Grundtvig. Poprvé se také zaměří na sport. 

Na jménem původních programů se ale vzhledem k jejich všeobecné známosti nic měnit nebude. 

Europoslanci se Erasmu+ věnovali v úterý. Nyní se bude čekat na schválení členskými státy. Pokud vše půjde podle harmonogramu, program by měl být spuštěn od začátku roku 2014.