EP vybral tři nejlepší evropské filmy, český snímek se z top 10 dál neprobojoval

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: posterize

Zástupci Evropského parlamentu představili tři snímky, které se letos budou ucházet o filmovou cenu Lux. Ta je udělována filmům, které podle Parlamentu zobrazují univerzální evropské hodnoty. Z finálové desítky se do užšího výběru neprobojoval český dokument Pevnost.

Evropský parlament letos pořádá již sedmý ročník filmových cen Lux. Místopředseda Evropského parlamentu Gianni Pitella a členka výboru pro kulturu Silvia Costaová představili během konference, která proběhla v rámci benátského filmového festivalu v Římě, tři kandidáty na vítěze.

Do nejužšího výběru se dostal francouzsko-italský snímek Med režisérky Valerie Golinové, britský film Sobecký obr Clio Bernarda a belgické drama The Broken Circle Breakdowns od Felixe Van Groeningena.

Právě poslední zmíněný snímek označila za silného kandidáta na vítězství mluvčí Evropského parlamentu pro kulturu a film Marisella Rossettiová. „Nerada bych prozrazovala podrobnosti, ale můžu vám slíbit, že tento film v Evropě osloví mnoho lidí,“ řekla bruselské redakci EurActivu.

Filmová cena Lux byla poprvé udělena v roce 2007. Cílem tohoto ocenění je otevřít veřejnou diskuzi o problémech, které filmy zpracovávají, a podpořit tak evropskou kinematografii.

Film, který se uchází o tuto cenu, musí splňovat několik kritérií. Jeho délka musí překračovat 60 minut, musí být produkován nebo spoluprodukován v některém z členských států EU nebo na Islandu, Lichtnštejnsku, Norsku nebo Švýcarsku. Může jít přitom jak o dokument, tak fikci, měla by však zobrazovat „univerzalitu evropských hodnot a rozmanitost evropské kultury“.

Členkou poroty, která rozhodla o třech finalistech, je letos i režisérka loňského vítězného snímku Shun Li a básník Francesca Federová, dále pak ředitel společnosti ARTE Cinema Olivier Pere a filmový kritik Jonathan Romney.

Česká Pevnost se do užšího výběru nedostala

Porota vybírala kandidáty do užšího finále ze seznamu deseti filmů, který byl slavnostně vyhlášen na konci června v rámci karlovarského filmového festivalu.

Mezi snímky byl i český zástupce, dokument Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše Pevnost. Film zachycuje atmosféru v Podněstří, republice uvnitř Moldavska, která však za více jak 20 let od roku, kdy vyhlásila svou nezávislost, nebyla nikým uznána.

Všechny filmy z finálové desítky se objeví v evropských kinech mezi říjnem a prosincem tohoto roku a budou opatřeny titulky ve všech oficiálních jazycích Unie. Parlament zvolí vítěze ceny Lux v prosinci.