Projekt Galileo získá 7 miliard, Praha více pravomocí

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Evropský parlament včera (21. listopadu) potvrdil dohodu s Radou týkající se spuštění evropských družicových systémů Galileo a EGNOS. Zároveň byla oběma programům pro roky 2014-2020 vyčleněna částka 7 miliard eur. Agentura pro dohled nad globálním navigačním systémem (GSA), jejíž pobočka sídlí v Praze, bude postupně přebírat odpovědnost za operační řízení obou projektů.

Schválení dohody o zřízení systémů satelitní navigace Galileo a EGNOS (Evropská služba geostacionárního navigačního pokrytí) je podle Komise dalším krokem k nezávislosti Evropy na cizích družicových systémech.

Poté, co europoslanci včera (21. listopadu) řekli dohodě své ano, již nic nestojí v cestě tomu, aby Galileo na konci příštího roku mohl zahájit částečný provoz. Plně funkční by pak mohl být v roce 2020. Vyčleněná suma 7 miliard eur bude využita pro dokončení satelitní infrastruktury, vývoj a provoz.

Praha bude vidět

Dohoda potvrzená europoslanci se mimo jiné zabývá odpovědností Komise, Evropské kosmické agentury (ESA) a také globálním navigačním systémem (GSA), který má sídlo v Praze.

„Z pohledu České republiky je klíčové, že agentura GSA, kterou se nám povedlo přesídlit do Prahy, dostane při řízení projektu Galileo mnohem silnější pravomoci,“ vyjádřil se k rozhodnutí stínový zpravodaj za frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) Evžen Tošenovský.

O sídlo GSA usilovala Česká republika již od roku 2006. Musela přitom soupeřit s Nizozemskem a jeho projektem Noordwijk. Na jednání velvyslanců v roce 2010 v Bruselu však Amsterdam podpořily jen čtyři země, zatímco pro umístění sídla do Česka hlasovalo 22 států (EurActiv 9.12.2010).  GSA bude od příštího roku postupně přebírat zodpovědnost za operační řízení obou systémů, přičemž celkový dohled nad programy bude nadále vykonávat Komise.

Investice do budoucnosti

Evropské programy EGNOS  a Galileo představují důležitý krok pro další vývoj evropské vesmírné politiky. Zatímco cílem systému EGNOS je vylepšit funkce v současnosti nejpoužívanějšího navigačního systému – amerického GPS, Galileo bude představovat jeho přesnější alternativu.

„Galileo a EGNOS jsou investicí do budoucnosti. Příležitosti a výhody, které tyto systémy přinesou evropské ekonomice a občanům, jsou obrovské,“ řekl komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani a dodal, že ekonomický přínos během následujících dvaceti let se odhaduje na 90 miliard eur.