Brusel odmítá podezření o tajné protipirátské smlouvě

Blížící se celosvětová dohoda o autorském právu a padělání (ACTA) nezmění unijní pravidla o zodpovědnosti poskytovatelů internetových služeb. EurActivu to řekl vysoce postavený úředník Evropské komise a odmítl tak spekulace různých médií.

Vysoce postavený úředník Komise prohlásil, že média ve svých zprávách dohodu proti obchodu s padělky (Anti-Counterfeiting Trade Agreement – ACTA) příliš zjednodušila. ACTA totiž uzavírá sérii jednání, která minulý týden proběhla v Mexiku. Úředník vzhledem k okolnostem nechce být jmenován.

Jednání o ACTA začala před dvěma lety v Ženevě. Poslední kolo jednání probíhalo v Mexiku a účastnily se ho Austrálie, Kanada, EU (reprezentovaná Komisí), Španělsko (jakožto předsedající země EU), všechny členské státy EU, Japonsko, Jižní Korea, Mexiko, Maroko, Nový Zéland, Singapur, Švýcarsko a USA.

Europoslancům se ale nelíbí neveřejný formát rozhovorů a prohlašují, že představitelé byznysu chtějí obejít standardní politický proces a zavést nepopulární opatření. Skupina europoslanců, složená z členů různých frakcí, ve včerejším (4. února) dopisu žádá poskytnutí zápisů a dalších dokumentů z jednání. Poslanci uvádí, že podle Lisabonské smlouvy mají nárok na „okamžité a úplné informace“ o dohodách týkajících se mezinárodního obchodu.

Úředník Komise EurActivu řekl, že oddělení, které má v Komisi na starosti mezinárodní obchod europoslance o ACTA informovalo „všude, kde to bylo možné“.

Konzervativní britský europoslanec Syed Kamall potvrdil, že Komise poslance o průběhu jednání zpravovala. Dodal, že představitelé Komise nemohli informovat příliš podrobně, neboť byli zavázáni dohodou o mlčenlivosti.

Parlament ACTA nejspíše nebude vetovat

Podle zástupců Komise i Parlamentu evropský zákonodárný sbor nemůže ovlivnit závazky vyplývající z textu ACTA, má ale právo celou dohodu vetovat, pokud s ní poslanci nebudou souhlasit. Nicméně členové Komise i Parlamentu se shodli, že právo veta v tomto případě nikdo nepoužije.

Matin Koehler, poradce parlamentní frakce Zelení/EFA v oblasti mezinárodního obchodu, EurActivu řekl: „Parlament bude požádán o souhlas s textem ACTA.“ Případné „ne“ by podle něj celou dohodu rozbilo a rozhovory by musely začít znovu. Koehler očekává, že Parlament ACTA schválí. Opak by podle něj byl vyjádřením nedůvěry Evropské komisi. „Je naprosto jasné, že ACTA projde,“ uzavřel Koehler.

Španělské předsednictví se snaží, aby jednání o ACTA skončily do poloviny roku 2010, nicméně Komise takový scénář označuje za krajně nepravděpodobný.

 Dokument Evropské komise, který v říjnu unikl na veřejnost, údajně dokazuje, že se vyjednavači pokusili přepracovat současná unijní pravidla o zodpovědnosti poskytovatelů internetových služeb za případný „pirátský“ obsah na jejich stránkách. To ale Komise odmítá s tím, že podle platných právních norem o elektronickém obchodování mohou být poskytovatelé internetových služeb za nevhodný obsah svých sítí hnáni k zodpovědnosti už nyní.

Pokud například veřejná osoba prostor na internetu pouze poskytuje a nijak neovlivňuje samotný obsah, pak je taková služba označena jako „čistý přenos“ (angl. „mere conduit“) a poskytovatel za samotný obsah zodpovědný není.

Organizace La Quadrature du Net ale prohlašuje, že ACTA pro poskytovatele internetových služeb vytvoří právní nejistotu. V praxi tak začne fungovat autocenzura a obsah stránek se podvolí tlaku zábavního průmyslu.

Asociace evropských operátorů telekomunikačních sítí (ETNO) je znepokojená obavou, že dohoda prý omezí práva uživatelů tím, že povolí filtrování obsahu, či dokonce odpojení bez řádného procesu. Podobný legislativní návrh přitom již EP v minulosti zamítl.