Brusel bojuje proti omezení Skypu na mobilech

Evropská komise hodlá nasadit všechny páky proti plánům telekomunikačních operátorů na omezení volání přes Internet na mobilních telefonech. Nejoblíbenější službou, která se dnes ve světě pro online telefonování používá, je Skype.

Komisařka pro informační společnost Viviane Reding minulý týden (na podnět z klubu socialistů v EP) uvedla, že nové nařízení týkající se roamingu (vstoupilo v platnost na počátku července) jasně odmítá diskriminaci jakýchkoliv inovativních technologií.

V nařízení se podle Reding jasně praví, že se „nesmí klást jakékoliv překážky vývoji nových aplikací a technologií, jako jsou WiFi, VoIP (Voice over Internet Protocol) nebo Instant Messaging, které by mohly konkurovat roamingovým službám.“

Komise „velmi bedlivě sleduje“ kroky některých telekomunikačních operátorů, které by mohly vést k omezení oblíbeného volání přes Internet pomocí služby Skype, ubezpečila Reding, která už na začátku letošního roku oznámila, že se Komise začala zabývat možným porušením antitrustových zákonů ze strany telekomunikačních společností.

Socialistická europoslankyně Christel Schaldemose se minulý týden Reding zeptala na její stanovisko k plánu německého telekomunikačního operátora T-Mobile na zavedení speciálních dodatečných poplatků pro uživatele Skype a ostatních VoIP služeb.

Po silném tlaku ze strany medií, známých osobností a spotřebitelských organizací T-Mobile částečně upustil od svého záměru a oznámil spuštění nového tarifu, který umožní VoIP volání. Uživatelům, kteří chtějí využívat zároveň standardní služby i VoIP hovory, nabídne navýšení stávajícího měsíčního paušálu.

Podobnou cestou se hodlá vydat i největší světový mobilní operátor Vodafone. „Můžete si objednat tarif, který umožní VoIP hovory a nebo tarif, který je neumožní. Zákazníci tak mají možnost volby. Naší zásadou je dát zákazníkům možnost volby tak, aby dělali to, co chtějí. Každý zákazník tak zaplatí za to, co skutečně používá, není tu žádné vzájemné dotování,“ uvedl v červnu na konferenci v Bruselu šéf komunikačního oddělení Vodafone Richard Feasey.

Viviane Reding se už dříve nechala slyšet, že neutralita Internetu je jednou z jejích priorit. Telekomunikační operátoři by tak podle ní neměli mít právo zasahovat do ničeho jiného, než do regulace toků dat.

Poskytovatelé internetových přípojek často rozdělují svou datovou kapacitu podle toho, zda se jedná o domácnosti nebo firmy. První skupina zákazníků má rychlejší připojení večer a v noci, zatímco podnikatelé naopak přes den. Byznys si navíc často připlácí za rychlejší přípojky.

Podle odborníka na telekomunikační technologie, který si nepřál být jmenován, je přenesení tohoto konceptu do světa mobilních telefon „smysluplné“, nicméně „debata je v současnosti jinde“. „Zaměřuje se především na to, aby telekomunikační operátoři neúčtovali svým zákazníkům nové neopodstatněné poplatky za využívání internetových služeb, které pro ně nepřinášejí žádné dodatečné náklady,“ uvedl zmíněný expert pro EurActiv.

Podle našich informací český Vodafone zatím ve stopách svých západních kolegů nepůjde – tarif kombinující klasické a VoIP volání aktuálně nechystá.