Británie hostí „inovační“ summit, pozvány jsou severské a baltské země

Premiéři osmi severských a pobaltských zemí se dnes (20. ledna) sjíždějí do Londýna, aby s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem diskutovali o možnostech, jak opětovně nastartovat ekonomický růst v regionu. Hlavním tématem londýnského summitu budou zelené technologie.

Otcem myšlenky o uspořádání summitu, jehož se bok po boku zúčastní politické špičky ze severských a pobaltských zemí, není nikdo jiný než britský premiér David Cameron. Ministerský předseda Velké Británie je totiž přesvědčen o tom, že jeho země se může od těchto států hodně naučit – zejména v oblasti supermoderních inovací a také v oblasti politik, které jsou šetrné vůči životnímu prostředí.

Londýn bude proto dnes hostit početné delegace z Dánska, Finska, Islandu, Norska, Švédska a tří pobaltských republik Litvy, Lotyšska a Estonska. Cameron si od jejich setkání slibuje především povzbuzení pro britskou ekonomiku, která se jen velmi ztuha vzpamatovává z hospodářské recese, a rozšíření diplomatických vazeb.

Jak sám uvedl, summit „má přijít na to, jak nejlépe nastartovat ekonomický růst, podnikání a tvorbu nových pracovních míst, a zároveň se má soustředit na zlepšení životní úrovně občanů.“

Region, který výrazně utrpěl hospodářskou krizí, totiž spojují silné ekonomické vazby. Vzájemný obchod mezi Británií a zbývajícími osmi zeměmi dosahuje každoročně kolem 54 miliard liber (v přepočtu 86,3 miliard amerických dolarů).

Je za tím něco jiného?

Podle některých pozorovatelů je ale třeba za zasláním pozvánky osmi premiérům hledat něco jiného. Velká Británie, která se k integrujícím evropským státům připojila až na začátku sedmdesátých let, totiž patří k zemím, které jsou vůči Evropské unii a dalšímu prohlubování integrace zpravidla velmi ostražité. Podobný postoj sdílejí i některé z pozvaných států.

Jak poznamenává komentátor BBC, Cameronova iniciativa má také svůj politický rozměr. „Pouze dva z účastnických států používají jednotnou měnu euro: dva z nich dokonce ani nejsou členy EU,“ říká a dodává: „Někteří v tom pak mohou spatřovat něco jako ´evropský klub severních skeptických národů´.“

Předseda britské vlády se ale vůči podobným výrokům ohradil. „V čase, kdy většina Evropy potřebuje provést základní reformu hospodářství, je přece pochopitelné, že se scházíme a snažíme se přijít na něco, z čehož by profitovaly všechny naše ekonomiky: jakousi ´avantgardu´ pro pracovní místa a růst,“ nechal se slyšet Cameron.

Odpověď leží podle jeho názoru ve zkušenostech severských a pobaltských zemí. „Severní Evropa vzala za své inovace a pochopila potenciál, které mají pro ekonomický růst zelené technologie,“ dodal.

Příležitost jak se poučit

A kdo vlastně na summit dorazí? Kromě zmiňovaných premiérů a dalších politiků se jej budou účastnit i podnikatelé, byznysmeni, zástupci akademické sféry či různí sociální aktivisté. Najdeme mezi nimi například i Švéda Martina Lorentzona, jednoho ze zakladatelů stále populárnějšího hudebního serveru Spotify.

Podle lotyšského premiéra Valdise Dombrovskise je summit skvělou příležitostí, jak získat přehled o tom, jak si která země vedla v období nejtěžšího boje s hospodářskou krizí.

Cameron dodal, že doufá, že si inspiraci neodnese pouze Británie, ale i severské země a tři pobaltské republiky. „Doufám, že i severské a baltské země získají šanci poučit se jeden od druhého, a také od nás.“

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).