Stížnosti na rozdílnou kvalitu potravin v EU nenašly odezvu

zdroj: CreativeCommons.org.

Stížnosti spotřebitelů na rozdílnou kvalitu potravinářských výrobků známých nadnárodních koncernů prodávaných v různých členských zemích EU jsou podle Evropské komise neopodstatněné. Společnosti mají podle evropské exekutivy právo přizpůsobovat své produkty specifikům jednotlivých trhů.

Společnosti nemají povinnost prodávat ten samý produkt pod stejnou značkou ve všech členských zemích EU, uvedl Frederic Vincent, tiskový mluvčí eurokomisaře pro zdraví a spotřebitelskou politiku Johna Dalliho.

Pokud firmy dodržují platnou legislativu EU o označování a balení potravin a řídí se unijními zásadami o jejich bezpečnosti, nevadí, že se jejich produkty v jednotlivých zemích EU liší, vysvětlil Vincent. Jinými slovy – společnosti mohou používat rozdílné ingredience a prodávat výrobky za nestejnou cenu. Důvodem jsou odlišnosti v chutích klientely.

V dubnu letošního roku totiž Asociace spotřebitelů Slovenska oznámila, že po testování kvality vybraných potravinářských výrobků známých značek v osmi členských zemích (Německu, Rakousku, České republice, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku) dospěla k tomu, že některé nadnárodní potravinové a nápojové koncerny dovážejí do nových členských zemí EU výrobky nižší kvality, než v jaké jsou k dostání v obchodech na Západě (EurActiv 14.4.2011).

Bulharský ministr zemědělství Miroslav Naydenov používání dvojího metru v distribuci potravin odsoudil a označil ji za „abnormální“. Následně se obrátil na komisaře Dalliho a požádal ho o vyjádření (EurActiv 20.4.2011).

Mluvčí Vincent potvrdil, že komisař ministrův dopis skutečně obdržel, a dodal, že na odpovědi se již pracuje.

Na obvinění o prodávání výrobků nižší kvality v zemích východní Evropy Vincent reagoval tím, že zodpovědnost za prodej zboží, které nepoškozuje zdraví, na národních trzích nesou členské státy.

„K dispozici je více mechanismů, které zabezpečují, aby se na trh dostaly jen bezpečné potraviny. Jedním z nich je i Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF),“ dodal. 

Systém byl aktivován například v souvislosti s epidemií střevní nákazy, která na konci minulého měsíce vypukla v Německu. Za oběť jí podle posledních zpráv padlo již 23 obětí. Dnešní mimořádná Rada ministrů zemědělství bude diskutovat případné úpravy celého systému (viz další dnešní článek).