Pro kojenecká mléka a bezlepkové výrobky budou možná platit přísnější normy

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: krishnan

Evropský parlament včera (14. června) schválil legislativu, která zavádí nová pravidla pro označování obalů kojeneckého mléka a dalších speciálních potravin. Podle zákonodárců by se tak například na baleních mléka pro malé děti neměly objevovat „idealizující“ obrázky.

Pro označování kojenecké výživy a potravin pro lidi se speciálními zdravotními potřebami by měla brzy platit přísnější pravidla. Evropský parlament včera schválil návrh právního předpisu, který by měl taková pravidla zavést. Přijmout jej musí ještě členské státy.

Podle EU by nová legislativa měla vést k vyšší ochraně spotřebitelů a poskytnout jasnější vodítka potravinářskému průmyslu. Měla by se týkat kojeneckých mlék, výrobků pro osoby s alergií na lepek a některých nízkokalorických dietních produktů.   

Změny v předpisech Evropská komise navrhla kvůli údajně problematickému rozlišování mezi „speciálními“ a „obyčejnými“ potravinami.

Nic neidealizovat

Na základě nové legislativy by se již na obalech kojeneckého mléka pro děti mladší jednoho roku neměly objevovat obrázky, které prý tyto potraviny „idealizují“.

„Výrobci již nebudou moci používat manipulativní obrázky jako například fotografie smějících se dětí, aby propagovali své produkty. Nejzdravějším způsobem výživy kojenců je stále mateřské mléko a výrobci by se neměli snažit přesvědčovat rodiče o opaku,“ řekl k tomu Carl Schlyter, mluvčí politické frakce politické skupiny zelených a Evropské svobodné aliance.

Tato politická frakce legislativní návrh sice přivítala, připomněla však, že je prý potřeba také zajistit, aby se při výrobě dětské stravy nevyužívaly suroviny, u nichž hrozí, že budou obsahovat pesticidy.

„Zelení chtěli zajistit, aby se při produkci dětských potravin vyloučila přítomnost toxických látek, jako jsou pesticidy. Většina europoslanců bohužel takový návrh nepodpořila,“ dodal mluvčí. 

Pravidla pro lepek

Nová pravidla by se měla týkat také potravin určených pro bezlepkovou dietu. Takové výrobky by měly obsahovat méně než 100 mg lepku na kilogram. Pak mohou být označeny jako produkty „s velmi nízkým obsahem lepku“. Jako „bezlepkové“ by měly být označovány pouze potraviny, ve kterých je podíl lepku nižší než 20 mg na kilogram.

Europoslanci Komisi také doporučili, aby připravila studii zaměřenou na nedostatek jasných předpisů, které by se týkaly výrobků pro osoby s alergií na laktózu.