(Ne) kvalitu potravin v nových členských zemích bude řešit Komise

zdroj: WikimediaCommons.org

Bulharský ministr zemědělství Miroslav Naydenov včera (20. dubna) oznámil, že jeho země oficiálně požádá Evropskou komisi, aby prošetřila, co je pravdy na tom, že některé nadnárodní potravinové a nápojové koncerny dovážejí do nových členských zemí EU výrobky nižší kvality, než v jaké se prodávají na Západě. Informace přinesl bulharský partner EurActivu Dnevnik.

Na pultech obchodů v nových členských zemích EU jsou k dostání výrobky nižší kvality, než v jaké si je mohou koupit spotřebitelé v západoevropských zemích. K těmto závěrům dospěla Asociace spotřebitelů Slovenska, která testovala zboží světoznámých značek jako je například Coca Cola, Jacobs nebo Kotanyi.

Kromě čokolády Milka, která z testování kvality potravin vyšla nejlépe, se u ostatních testovaných výrobků prokázalo, že se k jejich přípravě často používá jiná receptura nebo levnější suroviny (EurActiv 14.4.2011).

Bulharsko, které bylo společně s dalšími sedmi státy střední a východní Evropy včetně České republiky, zařazeno do výzkumu, se proti takovýmto postupům nadnárodních koncernů ohradilo.

Bulharský ministr zemědělství Miroslav Naydenov se nechal slyšet, že se obrátí na Evropskou komisi a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), do jehož popisu práce patří poskytovat nezávislé vědecké poradenství ve všech otázkách, které mají přímý nebo nepřímý dopad na bezpečnost potravin.

Podle Naydenova je neslýchané, aby v Evropě platily dvojí standardy pro prodej potravin do různých členských zemí. Jeho stanovisko zaznělo krátce poté, co ministr přivítal zástupce společností, jejichž jména figurovala v závěrečné zprávě výzkumu.

Pokud se skutečně prokáže, že se k Bulharsku přistupovalo jako ke druhořadé zemi, Sofie zváží veškeré právní kroky, řekl ministr. Slíbil, že výrobky, které se prodávají v bulharských obchodech projdou detailní kontrolou, protože bulharští spotřebitelé mají právo vědět, jaké jsou kvality a zda se neodlišují od těch, co se pod stejnou značkou prodávají jinde v Evropě.

Naydenov prohlásil, že bude problematiku probírat i se svými kolegy z ostatních členských států na jejich bruselském zasedání, které se uskuteční 16.-17. května. Inspektoři EFSA by měli do Bulharska dorazit ve stejném měsíci.