Madrid odmítá, že by smrtící okurky pocházely ze španělských skleníků

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Muu-karhu.

Příčinou nákazy, které padlo za oběť již 14 životů, jsou podle vědců španělské biookurky. Madrid ale zodpovědnost vytrvale odmítá a hájí se tím, že zatím se nepodařilo prokázat, že infekce skutečné pochází ze Španělska.

Zatím všechny oběti, které zemřely na důsledky smrtící nákazy, jež s největší pravděpodobností způsobila bakterie Escherichia coli (E.coli), pocházely z Německa. A zdá se, že epidemie svého vrcholu ještě nedosáhla.

Spolková republika hlásí dalších více jak 300 infikovaných a nakažení se vyskytují i v dalších evropských státech. Nové zprávy pak hovoří o tom, že infekci nezastavil ani Atlantský oceán –  ve Spojených státech jsou již potvrzeni tři nemocní.  

Hygienický institut v Hamburku, tedy v místě, kde se vyskytlo nejvíce nakažených, minulý týden oznámil, že se domnívá, že nákaza pochází ze syrových biookurek dovezených ze Španělska.

Experti Evropské komise pak lokalizovali zdroj nákazy na farmách v Andalusii na jihu země.

Vědci ale zatím přesně neví, jakým způsobem se smrtící baktérie na zeleninu (a nemusí jít jen o salátové okurky) dostaly. Jedna z hypotéz, která se nyní prověřuje, hovoří o tom, že za kontaminací mohou stát biohnojiva, jež obsahovala výkaly nemocných zvířat. Je totiž známo, že střevní bakterie E.coli se vyskytuje v žaludcích skotu a dalších hospodářských zvířat a ročně kvůli ní onemocní asi 1000 lidí, převážně dětí do pěti let. V případě španělských okurek je tedy možné, že jde o vzácný druh.

Nic není dokázáno

Španělsko, které patří k největším světovým vývozcům zeleniny, se ale veškerým nařčením brání a argumentuje hlavně tím, že v zemi nebyl dosud identifikován jediný případ nákazy.

Madrid se zároveň ohradil proti rozhodnutí některých evropských zemí zastavit dovoz španělské zeleniny.

„Doposud nemáme žádnou jistotu, že okurky, které způsobily intoxikaci v Německu, byly nakažené v zemi původu. Žádáme, aby evropské instituce konaly zodpovědně, protože způsobem, jakým vystupují, mohou vážně poškodit naše zemědělce. A to nepřipustíme,“ prohlásila španělská ministryně zdravotnictví Leire Pajin Iraola

Podle její kolegyně Rosy Aguilar, která ve vládě premiéra Zapatera nese zodpovědnost za rezort zemědělství, byla pověst Španělska a jeho zemědělců již nenávratně poničena. „Španělská vláda není připravena takovou situaci akceptovat,“ dodala. 

Podle dostupných informací to vypadá, že někteří španělští farmáři zvažují možnost podání žaloby na Německo, pokud další testy prokáží, že za nákazu Madrid nemůže. 

„Není potvrzeno, že vadné okurky pocházejí ze Španělska. A pokud se ukáže, že nikoliv, budeme volat k zodpovědnosti ty, kteří tuto informaci rozšířili,“ potvrdil jejich úmysl španělský ministr pro evropské záležitosti Diego Lopez Garrido

Rána španělskému dovozu 

I přesto, že budou rozbory těchto testů známy nejpozději během zítřejšího dne, některé země, i mimo Evropu dovoz španělské zeleniny skutečně omezily. 

Například Rusko zakázalo dovoz rajčat, okurek a salátů z Německa a Španělska a Rakousko s Belgií omezily prodej dovezených okurek z obou postižených států. 

Česká republika a Finsko oznámily, že i ony stáhnou z prodeje některé španělské okurky, u nichž existuje riziko kontaminace. 

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce včera zveřejnila seznam prodejen, na jejichž pultech se rizikové okurky vyskytly, a vyzvala občany, kteří si v těchto obchodech čerstvou zeleninu ze Španělska zakoupili, aby ji nekonzumovali. 

„Inspekce doporučuje spotřebitelům, kteří uvedené biookurky v těchto prodejnách v minulých dnech nakoupili, aby nakoupené zboží nekonzumovali a buď je zlikvidovali, nebo se pokusili je vrátit. Pokud mají obavy o zdraví, nechť se obrátí na svého lékaře,“ citovaly média mluvčího inspekce Michala Spáčila

Situací se zabývají i ministři zemědělství, kteří v těchto dnech (30.-31. května) neformálně rokují na svém zasedání v Maďarsku.