Farmáři obdrží odškodnění za ztráty kvůli střevní epidemii

zdroj: Rada EU.

Evropští pěstitelé zeleniny poškození panikou, kterou vyvolala střevní epidemie, jejíž původ se zatím nepodařilo odhalit, se mohou těšit na odškodnění. S návrhem Komise souhlasili na svém mimořádném zasedání v Lucemburku ministři zemědělství evropské sedmadvacítky. Kompenzace budou hrazeny z evropského rozpočtu a jejich celková výše pravděpodobně přesáhne původně navržených 150 milionů eur.

Kvůli nebezpečné střevní infekci, které již podlehly více jak dvě desítky lidí, se včera (7. června) sešli ministři zemědělství, aby projednali otázky spojené s posílením bezpečnosti potravin na evropském trhu a věnovali se i odškodnění pro farmáře, kteří kvůli poklesu prodeje zeleniny přišli o část zisku (EurActiv 7.6.2011). 

Nejvíce zasažení jsou pěstitelé zeleniny ve Španělsku. Německo, kde nákaza vypukla, nejprve jako její zdroj označilo salátové okurky právě ze Španělska (EurActiv 31.5.2011). Následné testy ale prokázaly, že němečtí vědci se ve svém úsudku zmýlili. Obavy z toho, že je španělská zelenina kontaminovaná, ale stihly podle odhadů způsobit španělským farmám ztráty ve výši asi 200 milionů eur a 70.000 Španělů hrozí, že kvůli nim přijdou o zaměstnání. 

Podle Fóra pro evropský řetězec čerstvého ovoce a zeleniny Freshfel Europe se týdenní ztráty přibližují až k 80 milionům eur v Nizozemsku, 20 milionům eur v Německu, čtyřem milionům v Belgii a ke třem milionům v Portugalsku. 

Česko také hlásí ztráty 

Podle Zelinářské unie Čech a Moravy se pokles prodeje zeleniny nevyhnul ani České republice. Češi nakoupili ve srovnání s loňskými roky asi o polovinu méně okurek, rajčat a salátů. U ostatních druhů zeleniny klesly prodeje i ceny asi o 15 % až 20 %.  

„Rozporuplná prohlášení o původu epidemie způsobují pokles u všech druhů zeleniny, což má citelný dopad na ekonomickou situaci českých zelinářů,“ řekl předseda zelinářské unie Jaroslav Zeman.  

Situace se navíc zkomplikovala poté, co Rusko oznámilo, že zakazuje dovoz veškeré zeleniny ze všech členských států EU (EurActiv 2.6.2011). Evropskou zeleninu nenajdeme ani na pultech například libanonských nebo katarských obchodů. 

100 % to nebude, 30 % také ne 

Aby postiženým evropským zelinářům Evropská unie pomohla, přišla včera Evropská komise s návrhem kompenzací ve výši 150 milionů eur. Z diskuse s ministry zemědělství členských zemí EU ale vyplynulo, že částka bude ve výsledku pravděpodobně ještě vyšší. 

„Zavázal jsem se k tomu, že toto číslo (150 milionů), výši kompenzací, přehodnotím a vrátím se (…) s podstatně navýšeným návrhem, a to nejpozději zítra,“ nechal se po skončení včerejšího setkání s novináři slyšet evropský komisař pro zemědělství Dacian Cioloş

To, že původně navržená suma bude skutečně navýšena, potvrdil novinářům i náměstek českého ministra zemědělství Juraj Chmiel

Ministři se také se zástupci Evropské komise dohodli na tom, že kompenzace farmářům budou hrazeny z evropského rozpočtu. Zatím se ale kvůli neurčitému zdroji nákazy neví, jaké druhy zeleniny budou do odškodnění zahrnuty. Stejně tak je stále ve hvězdách, jaké bude referenční období pro výpočet výše kompenzace a její procento. Veškeré detaily by měly být doladěny v řídícím výboru a to do poloviny příštího týdne. 

Již teď je ale jisté, že zemědělci nemohou počítat s kompenzací ve výši 100 % ztrát. Podle náměstka Chmiela překročí výsledná cifra 30 %, které figurují v původním návrhu Evropské komise. 

„Určitě to nebude sto procent, určitě to nebude 30 procent. To číslo se bude pohybovat někde mezi tím, ale je tam snaha o co nejvyšší číslo,“ podotkl Chmiel, jehož citovala ČTK. 

Evropská komise by měla rovněž představit důkladný kontrolní mechanismus, který by zabránil tomu, aby odškodnění čerpali podvodníci. 

Pokud se nestane nic nečekaného, farmáři by mohly kompenzace obdržet ještě koncem června.