Stárnutí populace, časté výkyvy počasí přinášející vydatné srážky a dlouhá období sucha, nebo přístup některých zemědělců k půdě a krajině. To jsou hlavní výzvy, před kterými stojí české zemědělství a venkov.
-
INFOGRAFIKA: Udržitelnost evropského zemědělství
Mladí lidé dávají přednost práci ve městě a život na venkově je příliš neláká. V zemědělství proto převládá starší generace, kterou zatím nemá kdo nahradit. Podpora mladých zemědělců proto představuje klíčový cíl v rámci druhého pilíře Společné zemědělské politiky, kterým je rozvoj venkova.
-
ČR se připravuje na boj s nedostatkem vody
Česká republika si musí zvykat na stále častější výkyvy počasí, které přinášejí dlouhá období sucha následovaná přívalovými dešti, jež mohou způsobovat značné škody. Lepší hospodaření s vodními zdroji se proto pomalu, ale jistě dostává do popředí zájmů politiků. Pro některé české farmáře ale upravování rázu krajiny tak, aby přispívalo k lepšímu zadržování vody, představuje přirozenou součást jejich podnikání.
-
Český venkov stárne: jak to změnit?
Mladí lidé stále častěji dávají přednost práci ve městě a život na venkově je příliš neláká. V zemědělství proto převládá starší generace, kterou zatím nemá kdo nahradit. Ke změně situace by mohla přispět lepší image zemědělství a více příležitostí pro mladé podnikatele.
-
Trnitá cesta k účinnějšímu využívání zdrojů na českém venkově
Efektivnější využívání přírodních zdrojů, které bude přispívat k proměně evropské ekonomiky na nízkouhlíkovou, patří mezi priority evropské politiky rozvoje venkova. Zkušenosti z České republiky ale ukazují, že implementace ekologických opatření nemusí být úplně jednoduchá.
-
Český venkov trápí nedostatek mladých farmářů a výkyvy počasí
Stárnutí populace, časté výkyvy počasí přinášející vydatné srážky a dlouhá období sucha, nebo přístup některých zemědělců k půdě a krajině. To jsou hlavní výzvy, před kterými stojí české zemědělství a venkov.
-
Samozásobitelská energetická bezpečnost pro Evropu
Bývalý dánský premiér a šéf NATO Anders Fogh Rasmussen ve svém komentáři píše o potřebě nahradit dováženou ropu do Evropy tuzemskou energií. Tím by se totiž zajistila energetická bezpečnost, opětovně by se využívaly odpady, snížily by se emise skleníkových plynů a zvýšil by se počet lokálních pracovních míst, a to hlavně na venkově.
-
Přísný Brusel, zlobivé Polsko a trable s roztrženým tričkem
Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc prosinec.
-
Potravinová suverenita jako cesta k dosažení potravinové bezpečnosti
Potravinová bezpečnost je cílem, potravinová suverenita nástrojem k jeho dosažení, říká členka Pražského institutu pro globální politiku Glopolis Christine Maritz.
-
Agrární analytik Havel: Společnost musí změnit přístup ke krajině
Česká společnost musí urychleně změnit svůj přístup k venkovu a vnímání krajiny. Zároveň se musí naučit lépe zacházet se zdroji. „Vracíme se k průmyslovému zemědělství, kterému jde o co největší produkci a které není šetrné ke krajině. Pokud s tím něco neuděláme, důsledky pocítí budoucí generace,“ varuje v rozhovoru pro EurActiv agrární analytik a novinář Petr Havel, který zároveň zdůrazňuje, že se se zásadní změnou musí začít už ve školních lavicích.
-
Michal Marek: Změna klimatu potrápí Česko hlavně nedostatkem vody
„Potenciální nedostatek vody je pro Českou republiku skutečně ten nejvíce alarmující problém. Osobně ho považuji za největší riziko klimatické změny,“ říká v rozhovoru ředitel brněnského Centra výzkumu globální změny CzechGlobe prof. Michal V. Marek. Jaké změny lze v Česku v poslední době pozorovat a jak se na klimatické změny připravit?
-
Dita Charanzová: Geneticky modifikované potraviny jíst kvůli TTIP nebudeme
V New Yorku tento týden běží deváté kolo vyjednávání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi EU a USA. Začátek jednání provázela řada protestů, které organizovali odpůrci obchodní dohody. Proč budí TTIP takovou pozornost? Ptali jsme se české europoslankyně Dity Charanzové (ANO), která k TTIP vypracovávala stanovisko výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.
-
Rozpočet EU a udělování rozpočtového absolutoria
Aby mohla EU fungovat a realizovat v členských státech důležité projekty zaměřené například na podporu ekonomiky, zajištění udržitelného růstu či posílení bezpečnosti, jsou k tomu zapotřebí finanční prostředky. Ty EU čerpá ze společného rozpočtu. Jak ale rozpočet vzniká a jak probíhá jeho kontrola?
-
Nezaměstnanost mladých v EU a České republice
Vysoká nezaměstnanost mladých lidí je zásadní problém, který v současné době řeší téměř celá Evropa. S relativně nízkou mírou nezaměstnanosti mladých patří Česká republika v rámci EU k nejúspěšnějším státům. I přesto, že je míra nezaměstnanosti mladých lidí v Česku stále pod průměrem EU, výrazně převyšuje celkovou míru nezaměstnanosti v ČR.
-
Bioprodukty se budou v EU přísněji kontrolovat. Česko některé změny kritizuje
Vyšší důvěra spotřebitelů v bioprodukty, zapojení více ekofarmářů a podpora udržitelného rozvoje ekologického zemědělství. To slibuje revize dvacet pět let starých předpisů EU pro bioprodukty, která je téměř u konce. Problematickým bodem je ale používání pesticidů a úprava kontrolních mechanismů.