Už tento týden se prezidenti a premiéři členských zemí sejdou v Bruselu, aby jednali o vytvoření energetické unie v rámci EU. EurActiv věnuje evropské energetické politice týdenní speciál.
-
Energetickou unii EU vítá. Státy i firmy ale zajímá, jak ji chce Komise řídit
Už během letoška se má ukázat, jak chce Evropská komise zajistit koordinaci mezi energetickými a klimatickými politikami jednotlivých zemí EU, které mají během příštích let společně vytvořit energetickou unii. Česko i některé další země se obávají, že by se ze systému řízení mohly vyklubat závazky, které by energetickou politiku tlačily vybraným směrem.
-
ANKETA: Co přinese energetická unie České republice?
Co je v projektu evropské energetické unie přínosné pro Českou republiku? A na čem mohou jednání ztroskotat kvůli neshodě členských zemí? EurActiv se ptal českých poslanců a europoslanců.
-
Povinné zavádění obnovitelných zdrojů už nikdy, říká Česko k energetické unii
Evropské klimaticko-energetické cíle Česko uznává, nechce se ale zavazovat ke konkrétním číslům pro podíl obnovitelných zdrojů. Také energetickou účinnost si chce zvyšovat po svém. Žádá proto volné nastavení systému pro správu energetické unie, který má sledovat, jak členské státy naplňují evropské strategie. Pokud chce energetiku řídit po svém, potřebuje ale srozumitelné vlastní zákony.
-
V energetické unii má místo i jádro, trvá na svém Česko
Mají evropské státy z veřejných peněz podporovat výstavbu jaderných elektráren, nebo je výroba energie z jádra technologií, která do 21. století nepatří? Na tom se střetli ministři členských zemí, kteří jednali o projektu energetické unie. Jádro je pro Českou republiku priorita. Prosazovat ji bude i na summitu EU, který se v Bruselu koná už tento týden.
-
Bývalá slovinská premiérka mohla vytvářet energetickou unii, teď ji vyšetřuje policie
Bývalá ministerská předsedkyně Slovinska Alenka Bratušeková mohla stát v čele evropské energetické unie. Namísto toho jí hrozí rok vězení. Existuje totiž podezření, že zneužila své funkce, když sama sebe nominovala na post evropské komisařky. Na starost měla mít právě energetiku, pohořela ale při grilování v Evropském parlamentu.
-
Česko musí energetické úspory podporovat smysluplně, píše znovu Evropská komise
Na uspořené energii má stát projekt evropské energetické unie. Také samotné Česko vidí v energetické účinnosti smysl. Nechce ale, aby mu do nastavení pravidel příliš zasahoval Brusel. Dosavadní podpora energetických úspor ovšem v České republice nebyla moc efektivní, uvádí Evropská komise v každoroční analýze hospodářského vývoje.
-
Energetická unie: Co přijde ještě letos? Vybíráme 10 bodů
V Bruselu dnes Evropská komise oficiálně představila návrh na vytvoření evropské energetické unie. EurActiv prozkoumal její materiály a zjistil, na čem se ještě letos začne pracovat. Redakce pro čtenáře vybrala 10 bodů.
-
LEAK – Návrh energetické unie: Šefčovič plánuje jednotného evropského regulátora
Dostávat do EU zemní plyn z více zdrojů a za menší peníze. Napravit nepravosti na trhu s elektřinou. A zavést celoevropský energetický regulační úřad. I to plánuje Evropská komise, která už ve středu představí návrh energetické unie. EurActiv.cz má k dispozici uniklou předběžnou verzi dokumentu a přináší přehled vybraných bodů, které se mohou v návrhu objevit.
-
Možnosti alternativních dodávek zemního plynu do regionu V4
Země Visegrádské skupiny mají velký potenciál pro využití alternativních dodávek zemního plynu, které by mohly úspěšně konkurovat plynu z Ruska. Pro některé země V4 by to mohlo znamenat vysvobození od vysokých cen suroviny. Co by měly státy střední Evropy dělat? Doporučení přináší nová studie.
-
Evropa by měla hledat víc než jen kosmetická řešení naší energetické závislosti
Rusko-ukrajinské spory o platbách za zemní plyn a ohlas, který způsobily, jsou jen další epizodou v širším příběhu naší závislosti na fosilním uhlíku. Pokud nejsou evropské environmentální a klimatické ambice pouhou hrou na dospělé, ruský plyn či ropa by měly být v osvícené Evropě postupně nahrazovány vlastními, nejlépe obnovitelnými, zdroji.
-
Jak dosáhnout energetické bezpečnosti
Stabilní dodávka energie či surovin v dostatečném množství, za přijatelnou cenu a s přijatelnými environmentálními dopady. Tak se popisuje termín energetická bezpečnost. Za širokou definicí se skrývá řada konkrétních témat, jako je závislost západních zemí na blízkovýchodní ropě, bouřlivá debata o rozvoji břidličného plynu nebo v Česku aktuální dostavba jaderné elektrárny Temelín. Energetická bezpečnost je velké téma jak pro Evropskou unii, tak pro Spojené státy. Každý z těchto celků však k problematice přistupuje trochu jinak.
-
Petr Holub: Šetrné budovy by mohly dostávat zvýhodněné hypotéky
Než vymýšlet nové zdroje, to radši energie spotřebovávat méně. Kdo ale zaplatí investice do zvyšování energetické účinnosti? Nabízí se finanční nástroje, díky kterým by mohly banky nabízet výhodné úvěry. Pomoci může i Junckerův balíček. Chytré mohou být také hypotéky, říká v rozhovoru Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, která prosazuje zájmy šetrného stavebnictví.
-
Tomáš Prouza: Sankce mají trestat Rusko, ne poškodit EU
„V ruských médiích se zveličují jakékoliv skutečné i umělé rozpory v rámci EU,“ říká v rozhovoru státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Ohrožuje Česko evropskou jednotu tím, že odmítá ekonomické sankce vůči Rusku? Jak bude EU jednotná v prosazování energetické bezpečnosti? Ukáže to blížící se evropský summit.
-
SPECIAL REPORT: Evropská energetická unie
Už tento týden se prezidenti a premiéři členských zemí sejdou v Bruselu, aby jednali o vytvoření energetické unie v rámci EU. EurActiv věnuje evropské energetické politice týdenní speciál.
-
Historie: Cesta ke vzniku evropské energetické unie
Nadešel čas na hlubší integraci evropských energetik, je přesvědčena Evropská komise i řada členských států. Vzniká proto ambiciózní projekt energetické unie. Není to ale poprvé, co se EU snaží své energetiky více provázat. Co energetické unii předcházelo?