V noci z 30. dubna na 1. května si Česká republika připomene 10 let od vstupu do Evropské unie. Jak si v EU vedeme a jak se Unie od té doby změnila?
-
Deset let v EU: členství je znát na každém kroku, ať se to komu líbí nebo ne
Bilancovat deset let členství Česka v EU není jednoduché. Pohled do statistik či průzkumů přesto říká, že to bylo úspěšné desetiletí. Jednotný trh, volný pohyb zboží, služeb, práce a kapitálu ekonomice prospěly. Stačí se podívat na čísla o zahraničním obchodu.
-
Vláda: Priority ČR v EU pro dalších 10 let se příliš nezmění
Dokončení vnitřního trhu, energetická bezpečnost, efektivní čerpání fondů nebo silné evropské instituce. To jsou podle státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy priority ČR pro příštích 10 let. Jedná se o politickou otázku, nebo budou naše zájmy vycházet spíš z demografických vlastností Česka?
-
ČR hraje v EU druhé housle dobrovolně, shodli se čeští novináři
Česká republika hraje v EU druhé housle. Je to dáno jednak okolnostmi, ale i tím, že česká politická reprezentace neměla dostatečné ambice to změnit. EurActivu to u příležitosti 10. výročí vstupu Česka do EU řekli čeští novináři, kteří pracují nebo pracovali přímo v Bruselu.
-
Východní partnerství po pěti letech: kam se vydá?
V rámci speciálu k 10 letům Česka v EU jsme se už věnovali dědictví českého předsednictví v energetice. Letos si EU připomíná pětileté výročí programu Východní partnerství, který by zahájen také během české „vlády“ v Radě EU a který dnes nabývá stále důležitějších rozměrů. Jaká ho čeká budoucnost?
-
3 energetické priority českého předsednictví, které žijí dodnes
V rámci speciálu k 10 letům České republiky v Evropské unii se dnes EurActiv zaměřuje na dědictví českého předsednictví v Radě EU. Co zbylo po českých prioritách v oblasti energetiky? Liberalizace energetického trhu není dokončena, země EU ale pokročily s diverzifikací dodávek plynu. Energetická účinnost je zatím podle některých názorů Popelkou, o které se pouze hodně mluví.
-
5 událostí, které EU za posledních 10 let změnily
Krize eurozóny, přijetí Lisabonské smlouvy či dominance Německa. To jsou jen některé události, které v posledních letech výrazně ovlivnily směřování evropského projektu. Před deseti lety vstoupila Česká republika do Evropské unie. Jak se EU od té doby změnila?
-
ANKETA: Co přineslo ČR její členství v EU?
V noci z 30. dubna na 1. května si Česká republika připomene 10 let od vstupu do Evropské unie. Ptali jsme se proto lidí z politické, ekonomické i neziskové sféry, co nám podle nich členství v EU přineslo. Anketou začíná speciál EurActivu k 10letému výročí vstupu.
-
Staňme se konečně plnohodnotnými členy EU
Když mám dnes odpovědět na otázku, jaké jsou klady a zápory našeho členství v Evropské unii, jsem na rozpacích. Podle podobných otázek to totiž vypadá, jako bychom se ke svému členství teprve rozhodovali.
-
10 let v EU jsme jen brali. Jste připraveni začít dávat?
Před 10. výročím vstupu ČR do EU v těchto dnech neuniknete. Výjimkou nebude ani tento krátký komentář. Z uplynulých 10 let jsem v Bruselu strávil přesně polovinu. Nemá příliš smysl hodnotit, zda bylo členství v EU pro Česko přínosem či nikoliv. Jednoznačně bylo. Důvodem nejsou ani tak dokola opakované unijní dotace, ale především právní rámec. Zhruba dvě třetiny přijaté legislativy v současnosti pochází z Bruselu.
-
Daniel Kunštát: Dění mimo českou kotlinu je u nás na okraji zájmu, platí to i pro EU
„O politické dění v EU se podle našich výzkumů dlouhodobě zajímá jen třetina českých občanů,“ říká v rozhovoru politolog Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Češi podle něj chápou Evropskou unii jako „něco vzdáleného“. Jak se pohled české společnosti na EU proměňoval v posledních deseti letech?
-
Polský analytik: Střední Evropa všechno vsadila na unijní trh, musí hledět dál
„Střední Evropa není zdroj unijních problémů, často je spíše součástí řešení. V ekonomické rovině sice máme co dohánět, ale alespoň postupně se přibližujeme Západu,“ hodnotí 10 let v EU ředitel polského think tanku demosEUROPA Paweł Świeboda. Jaké kroky podle něj musí středoevropské ekonomiky podniknout? A co pro střed Evropy znamená krize na Ukrajině?
-
Šimon Pánek: Po 10 letech v EU chybí v Česku proevropské síly
„Řada lidí v České republice negativně přijímá cokoliv, co se snažíte pozitivně vysvětlit,“ říká v rozhovoru ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Platí to podle něj i pro pohled Čechů na Evropskou unii. Desáté výročí členství v EU by prý mohlo přinést oživení debaty a ukázat na pozitivní stránky, jaké pro Česko Unie má.