Výrobci vakcín by měli sdílet své know-how s ostatními, patenty nejsou překážkou, tvrdí Komise

© European Union, 2020

Farmaceutické společnosti vyrábějící vakcínu proti covid-19 by mezi sebou měly sdílet know-how. Myslí si to Evropská komise, která tak chce urychlit výrobu vakcín. Patenty podle ní nejsou překážkou.

„Nyní je kromě vývoje vakcín nejvíce zapotřebí razantně navýšit výrobu očkovacích látek,“ uvedl zdroj z Evropské komise, která koordinuje společný nákup očkovacích látek na úrovni EU.

„A nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je šířit technologii a know-how těch, kteří vyvinuli vakcíny, prostřednictvím licenčních ujednání,“ sdělil zdroj redakci EURACTIV.com.

Spor EU s britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca kvůli zpožděným dodávkám narušil očkovací strategie v celé EU. Evropská komise nyní čelí kritice za to, že jednání s výrobci nezvládla, a členské státy tak nyní musí na vakcínu čekat.

Von der Leyenová: EU podcenila komplikace spojené s výrobou vakcín

Evropská unie podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové při nákupu vakcín proti covidu-19 podcenila komplikace, jaké mohou nastat při jejich výrobě ve velkém.

Skupina levicových poslanců Evropského parlamentu již vyzvala k radikálním opatřením, včetně pozastavení patentů, které know-how výrobců vakcín chrání. Kritici však tvrdí, že takový krok by mohl vytvořit nebezpečný precedens.

Zdroj z Evropské komise však zdůraznil, že sdílení know-how mezi společnostmi nemusí nutně poškodit práva duševního vlastnictví. „Dobrovolná ujednání o spolupráci, včetně partnerství veřejného a soukromého sektoru, jsou nejlepší zárukou rychlého rozšíření bezpečné a účinné výroby očkovacích látek,“ dodal.

Duo Pfizer/BioNTech navýší dodávky vakcíny do zemí EU

Firmy Pfizer a BioNTech chtějí od poloviny února zvyšovat počty vakcín dodávaných zemím EU a do konce března dodat původně plánované množství. Ve druhém čtvrtletí pak unijní státy dostanou o 75 milionů dávek více, než počítala původní dohoda.

Spolupráci se zatím nebrání ani farmaceutické společnosti.

„Sanofi nabízí své výrobní kapacity společnosti Pfizer, Novartis dělá totéž a Bayer bude vyrábět vakcínu CureVac, jakmile bude schválena,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro EURACTIV.com Nathalie Mollová, šéfka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA).

Vakcínu potřebují i chudé země

Zatímco evropské země již očkují, řada chudších států zatím přístup k vakcínám proti covid-19 nemá. Odbourání patentů by mohlo situaci změnit. Bohatší státy se sice takovému kroku brání, pravidla Světové obchodní organizace (WTO) však umožňují šíření technologií a know-how bez souhlasu výrobce již nyní.

„Pravidla WTO jsou dostatečně pružná na to, aby mohla řešit problémy při udělování licencí na technologie a know-how v oblasti očkovacích látek, a to i udělováním povinných licencí bez souhlasu majitele patentu,“ uvedl zdroj z Komise s tím, že k takovému řešení lze sáhnout pouze ve výjimečných případech, jako je právě pandemie. Výjimka se však vztahuje pouze na nejchudší státy, které by se jinak k vakcíně proti covid-19 nedostaly.