Do těch úplně nejvyšších postů v Evropské unii, takzvaných „top jobs“, se tentokrát nedostal žádný zástupce Visegrádské čtyřky. O něco lépe to ale vypadá s pozicemi v Evropském parlamentu.
Předsedkyní Evropské komise byla znovu jmenována Němka Ursula von der Leyen, na předsedu Evropské rady byl navržen Portugalec António Costa a novou vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku se stane Estonka Kaja Kallas. Evropský parlament si do svého čela opět zvolil Malťanku Robertu Metsolu. Pro zástupce některé ze zemí Visegrádské skupiny tentokrát místo „úplně na vrcholu“ nezbylo.
Visegrádští europoslanci však zaujmou poměrně důležité posty uvnitř Evropského parlamentu. Celkem 21 z nich se stane buď jeho místopředsedy, kvestory nebo členy předsednictev výborů či podvýborů. Polovina z toho jsou Poláci.
11 postů pro Polsko
Téměř sedmatřicetimiliónové Polsko bude mít celkem jednoho místopředsedu Evropského parlamentu, jednoho kvestora, dva předsedy výborů, předsedu jednoho podvýboru, pět místopředsedů výborů a místopředsedu jednoho podvýboru.
Ewa Kopacz z Občanské koalice (KO, EPP) premiéra Donalda Tuska se stala jednou ze 14 místopředsedů či místopředsedkyň EP. Získala druhý největší počet hlasů (572), lepší výsledek měla pouze Němka Sabine Verheyen (EPP).
Kosma Złotowski z opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS, ECR) se stal jedním z pěti kvestorů Parlamentu. Byl zvolen ve druhém kole, když získal 335 hlasů.
Do čela výborů EP se dostali dva Poláci. Borys Budka (KO, EPP) povede Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), zatímco Bogdan Rzońca (ECR) z PiS bude předsedat Petičnímu výboru (PETI).
Polsko bude mít také pět místopředsedů výborů. Prvním místopředsedou výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT) bude Bogdan Zdrojewski z KO. Další poslankyně KO, Jagna Marczułajtis-Walczak, byla nominována na druhou místopředsedkyni Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Janusz Lewandowski (KO, EPP) bude třetím místopředsedou Rozpočtového výboru (BUDG), Robert Biedroń (Levice, S&D) se stane čtvrtým místopředsedou Výboru pro rozvoj (DEVE) a Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO, EPP) zaujme post čtvrté místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO).
Adam Jarubas ze středopravicové Polské lidové strany (PSL, EPP) bude předsedat Výboru pro veřejné zdraví (SANT) a Łukasz Kohut (KO, EPP) bude druhým místopředsedou Podvýboru pro lidská práva (DROI).
„Hlas Polska v EU je stále silnější,“ poznamenal na X vedoucí polské delegace v EPP a místopředseda skupiny Andrzej Halicki a dodal, že „v předsednictvech výborů ještě nikdy nebylo tak silné polské zastoupení“.
Zbylé země V4 jsou na tom hůř
Zbývajících 10 míst připadne ostatním visegrádským zemím, což ale není moc velké překvapení, protože mají celkově méně europoslanců. Polsko má v novém Evropském parlamentu 53 zákonodárců, zatímco Česko a Maďarsko po 21 a Slovensko pouze 15.
Svou roli hraje také to, jestli poslanci patří v europarlamentu k „vládní většině“, nebo naopak k „opozici“, která má přístup k vlivným postům zapovězený.
Překvapením je, že Slovensko, přestože je zemí s nejmenší delegací ze všech členů V4, má druhý největší „zářez“ v postech (pět).
Místopředsedou Parlamentu byl zvolen Martin Hojsík z Progresivního Slovenska (PS, Renew) a kvestorkou Miriam Lexmann z Křesťanskodemokratického hnutí (KDH, EPP).
Slovensko nebude mít předsedy výborů EP, ale bude mít tři místopředsedy. Ľudovít Ódor (PS, Renew) bude druhým místopředsedou Hospodářského a měnového výboru (ECON), bývalá novinářka Euractivu Slovensko Lucia Yar (PS, Renew) se stane místopředsedkyní Rozpočtového výboru a další poslankyně PS Ľubica Karvašová (Renew) byla jmenována místopředsedkyní Výboru pro regionální rozvoj (REGI).
Místopředsedou ani kvestorem EP nebyl zvolen žádný Maďar, nikdo z této země nebude předsedat ani žádnému z výborů. Místopředsednické posty získali tři poslanci opoziční strany Tisza (EPP). Gabriella Gerzsenyi se stane první místopředsedkyní výboru REGI, András Tivadar Kulja bude čtvrtým místopředsedou výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), zatímco lídr Tiszy Péter Magyar byl nominován na místopředsedu výboru pro ústavní záležitosti (AFCO).
Česká republika bude mít v předsednictvech výborů EP nejméně poslanců. Veronika Vrecionová z Občanské demokratické strany premiéra Petra Fialy (ODS, ECR) bude předsedat Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI), zatímco Luděk Niedermayer z vládní TOP 09 (EPP) byl nominován na třetího místopředsedu výboru ECON.