Visegrád podpořil Česko ve sporu s Ruskem, ostřejší vyjádření Orbán zablokoval

© EPA-EFE/Szilard Koszticsak HUNGARY OUT

Maďarský premiér Viktor Orbán odmítl přijmout deklaraci z pera polské vlády, která volala po ukončení projektu Nord Stream 2 a silně podporovala Ukrajinu a Bělorusko.

Země Visegrádské skupiny se postavily za Česko, které vede spor s Ruskou federací kvůli zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Po pondělní videokonferenci jednomyslně přijaly deklaraci sepsanou Polskem. Právě to nyní předsedá Visegrádské čtveřici, tedy uskupení Česka, Polska, Slovenska a Maďarska.

„My, předsedové vlád Polska, Maďarska a Slovenska vyjadřujeme plnou solidaritu s naším blízkým partnerem a sousedem Českem v záležitosti zapojení agentů ruské vojenské rozvědky do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014,“ uvádí premiéři Visegrádu ve svém prohlášení.

„Odsuzujeme tento další hanebný akt agrese a porušení mezinárodního práva ze strany Ruska na evropské půdě,“ píše se v deklaraci.

Původní verze prohlášení, do které měl server EURACTIV.cz možnost nahlédnout, se ale k Rusku vyjadřovala mnohem ostřeji. Deklarace z pera polské vlády volala po ukončení výstavby plynovodu Nord Stream 2 a vyjadřovala silnou podporu nejen Česku, ale také Ukrajině a Bělorusku.

Maďarský premiér Viktor Orbán ale prohlášení v takové podobě odmítl podpořit. Výsledná deklarace zemí Visegrádu je proto o několik odstavců kratší.

„Společně s premiérem Česka silně odsuzujeme nezákonné a násilné činy provedené agenty ruské rozvědky. Nedopustíme, aby tyto aktivity rozdělily Evropu. Země Visegrádské skupiny jsou společně s ostatním členskými státy Evropské unie odhodlány přijmout opatření k posílení naší odolnosti,“ uzavírá prohlášení.

Ministři zahraničí EU podpořili Česko v kauze Vrbětice

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyjádřili solidaritu s Českem, jehož tajné služby podezírají ruské zpravodajce z výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Přímou podporu dali najevo také například ministři zahraničí Slovenska či Bulharska.

Slovensko vyhostilo tři diplomaty, Maďarsko zatím mlčí

Zatímco Slovensko již na podporu Česka vyhostilo tři ruské diplomaty, Polsko patří v rámci EU k nejostřejším kritikům režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Minulý týden Moskva vyhostila pět zaměstnanců polské ambasády v Moskvě poté, co Polsko označilo tři ruské diplomaty za nežádoucí osoby. Podle serveru EUObserver Varšava nyní zvažuje další kroky, a to i v souvislosti s vrbětickou  kauzou.

Maďarsko zatím žádný záměr vyhostit ruské diplomaty neoznámilo. Naposledy tak učinilo v roce 2018 poté, co jej k tomu vyzvala britská premiérka Theresa Mayová po incidentu v Salisbury. Ruští agenti spojení s útokem ve Vrběticích tehdy otrávili bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

Maďarský premiér Orbán je známý pro své dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na evropské úrovni se Orbán již několikrát vymezil proti uplatňování ekonomických sankcí vůči Moskvě. Maďarsko je také jedinou zemí EU, která v současné době očkuje ruskou vakcínou proti covid-19. Rusko je zapojeno i do výstavby kritické maďarské infrastruktury – jaderné elektrárny Paks II.

Orbánův Fidesz hledá v Bruselu nové spojence. Tusk varuje před proputinovským blokem

Maďarský premiér Viktor Orbán míchá politickými kartami celé Evropy. Po odchodu z Evropské lidové strany hledá jeho strana Fidesz nové spojence napříč hranicemi. Pokud se jí podaří najít šest partnerů, může založit zcela novou politickou frakci v Evropském parlamentu.