Varšava vrací laskavost. Podporuje Orbána po schválení kritické zprávy europarlamentu

© European Union, 2018

Orbánova vláda v minulosti přislíbila, že pokud by Rada měla rozhodnout o odebrání hlasovacích práv Polsku, bude návrh vetovat. Nyní Polsko vrací Maďarsku laskavost a staví se na jeho stranu.

Polskou vládu znepokojilo, že Evropský parlament včera doporučil Radě EU, aby zahájila řízení vůči Maďarsku podle článku 7 Smlouvy o Evropské unii. Pro média to uvedla mluvčí polské vlády Joanna Kopcínská.

V reakci na kritickou zprávu europarlamentu Kopcínská prohlásila, že EU je založena na principu vzájemné úcty právních, ústavních a historických tradic členských zemí, přičemž tento princip je zvlášť důležitý nynějších dobách, kdy Unie zažívá krizi.

„Rozhodnutí EP nepřispěje k posílení EU, naopak ohrožuje její jednotu a vytváří zbytečný rozkol. Unie je založena na dialogu, všechny sporné záležitosti je třeba řešit právě dialogem, a ne cestou diktátu,“ řekla Kopcínska.

Europoslanci dnes doporučili Radě, aby zahájila řízení proti Maďarsku

448 europoslanců dnes podpořilo zahájení řízení proti Maďarsku. Důvodem je možné ohrožení právního státu v zemi. Podle Orbána se EP snaží potrestat Maďary za to, že nechtějí z vlastního státu vytvořit zemi přistěhovalců.

Polsko je podle jejího vyjádření solidární s Maďarskem, které nedávno v parlamentních volbách poskytlo mimořádně silný mandát vládě premiéra Viktora Orbána.

„Právě hlas občanů by měl být v rozhodovacím procesu o budoucnosti Evropy rozhodující,“ uzavřela mluvčí polské vlády.

Bez odezvy

Evropský parlament poprvé v historii vyzval Radu EU, aby s cílem zabránit systémovému ohrožení základních hodnot Unie zakročila vůči jednomu z členských států EU.

Poslanci prostřednictvím usnesení vyzvali členské státy Unie, aby vůči Budapešti začaly postupovat podle článku 7 odst. 1 Smlouvy o EU.

Ve schváleném textu se uvádí, že i přes ochotu maďarských orgánů diskutovat o legalitě každého konkrétního opatření nedošlo ze strany Budapešti k odstranění všech nedostatků. Mnohé obavy tak přetrvávají.

Europarlament se chystá umlčet ty, co nemají stejný názor, prohlásil Orbán před hlasováním o Maďarsku

Víte lépe než Maďar, co chce Maďar? Tak zněla jedna z řečnických otázek maďarského premiéra, který navštívil Štrasburk kvůli zítřejšímu hlasování europoslanců o kontroverzních krocích jeho vlády.

Zatím však není jasné, jak se k otázce spuštění článku 7 postaví členské státy.

Jedinou zemí, která má zatím zkušenost se článkem 7, je Polsko. Evropská komise ho vůči zemi aktivovala už koncem loňského roku. Důvodem byly rozsáhlé zásahy do soudnictví, kterých se dopustila vládní strana Právo a spravedlnost. Podle mnohých expertů totiž narušují nezávislost soudnictví a principy právního státu.

Polsko v reakci pár ústupků udělalo, řada problematických bodů ale stále zůstává otevřena.

Komise dává Varšavě poslední měsíc na změnu polského soudnictví, pak jej pošle k Soudnímu dvoru EU

Komise není nadále spokojená s nezávislostí polských soudů. Vláda premiéra Morawieckého má nyní měsíc na přijetí vhodných kroků, jinak půjde před Soudní dvůr EU. Ten může Polsku udělit finanční sankce. Varšava kroky Komise kritizuje.

V případě, že členský stát navzdory snaze evropských institucí o dialog situaci nenapraví a nadále bude porušovat základní hodnoty Unie uvedené ve Smlouvě o EU, článek 7 předpokládá uvalení sankce v podobě pozastavení hlasovacích práv.

K tomu je však zapotřebí jednomyslnost v Evropské radě, přičemž stát, kterého se to týká, nehlasuje. Budapešť přitom již od začátku tvrdí, že sankce proti Polsku nikdy nepodpoří.