Nižší emise skleníkových plynů, nižší spotřeba energie a více pracovních míst. Právě to si Evropská komise slibuje od renovací budov. Své vize představila v dnes zveřejněné „renovační vlně“.
Více než 220 milionů budov v EU bylo postaveno před rokem 2001. Většina z nich je vytápěná fosilními palivy a je závislá na starých a neefektivních technologiích. Budovy jsou tak v současné době zodpovědné za 40 procent celkové spotřeby energie v EU a podílejí se na 36 procentech emisí skleníkových plynů. Evropa proto sází na jejich renovace, díky kterým může ušetřit jak peníze, tak i životní prostředí.
V EU se nyní každoročně renovuje pouze jedno procento budov, v Česku se jedná o 0,6 až 0,8 procenta. Podle Komise to ale není dostatečné a tempo renovací chce v následující dekádě zdvojnásobit. Do roku 2030 by podle unijní exekutivy mohlo být v EU renovováno zhruba 35 milionů budov, což přinese nejen úspory energií a peněz, ale také 160 tisíc pracovních míst. Evropská komise to uvedla v dnes zveřejněné renovační strategii. Ta má ovlivnit celý systém renovací – od koncepce projektu až po jeho financování a dokončení.
„Navrhneme lepší způsoby měření přínosů renovace a minimální normy energetické náročnosti, více finančních prostředků z EU a technickou pomoc, která podpoří zelené hypotéky a více obnovitelných zdrojů energie v oblasti vytápění a chlazení. To bude pro vlastníky domů, nájemníky a veřejné orgány zásadní změna,“ shrnula obsah strategie evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.
Renovace pomohou Česku s emisemi
Renovace budov by Česku mohly výrazně pomoci se splněním evropských klimatických cílů pro rok 2030. „Na úsporách energie ze tří čtvrtin a na plánovaném zvýšeném emisním cíli z více než poloviny,“ upřesnil Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy.
Zatímco současné emisní cíle počítají s 40procentním snížením emisí do roku 2030, nový návrh Evropské komise počítá s 55procentním snížení. Česko navíc musí plnit evropský cíl pro úspory energií, které EU stanovila na 32,5 procenta.
Investice do renovací budov bude možné financovat z fondů Evropské unie. Česko je k tomuto účelu využívá již nyní, zejména v rámci programu Nová zelená úsporám. Ze strategie EU přitom vyplývá, že financí na renovace bude v následujícím programovacím období od roku 2021 ještě více než v tom stávajícím. Komise vyzývá členské státy k tomu, aby na renovace budovy využily nejen finance z víceletého finančního rámce EU, ale také z nového fondu obnovy, který má pomoci evropské ekonomice zpátky na nohy.
Investice do renovací mohou být jednou z cest, jak podpořit udržitelný ekonomický růst. Potvrzuje to i Šance pro budovy, podle které jsou investice do kvalitních budov vhodným nástrojem pro oživení tuzemské ekonomiky. V Česku by navíc mohly renovace zaměstnat přes 43 tisíc pracovníků, a to zejména v malých a střednicích podnicích mimo Prahu.
Peníze na renovace potečou do Česka nejen z fondu obnovy, ale i z dalších evropských zdrojů, například ze strukturálních fondů nebo z nového Modernizačního fondu, který bude financován z výnosů z emisních povolenek.
Renovace chce Komise podpořit také odbouráním legislativních překážek, které dosud bránily veřejným investicím do tohoto odvětví.
Renovacemi proti chudobě
Komise chce v rámci své nové strategii bojovat s fenoménem energetické chudoby, kterou pociťuje i čtvrtina domácností v ČR. Energetickou chudobou trpí ti, kdo si nejsou schopni z finančních důvodů zajistit přísun tepla, například kvůli tomu, že nezvládají včas platit účty za energie. Podle Komise se s tím potýkají právě lidé, kteří žijí ve starých a energeticky náročných budovách.
Strategii proto doprovází doporučení, kterými chce Komise členské státy motivovat k řešení tohoto dlouhodobého problému. Komise apeluje, aby státy využívaly k boji s energetickou chudobou dotační programy nebo zvýhodněné půjčky. Odkazuje přitom i na potenciál tzv. energetických komunit, které mohou sehrát důležitou roli jak v boji s energetickou chudobou, tak i se snižováním emisí.