Unie chce do roku 2030 zrenovovat 35 milionů budov. Česku to pomůže s plněním klimatických cílů

© Pixabay

Nižší emise skleníkových plynů, nižší spotřeba energie a více pracovních míst. Právě to si Evropská komise slibuje od renovací budov. Své vize představila v dnes zveřejněné „renovační vlně“.

Více než 220 milionů budov v EU bylo postaveno před rokem 2001. Většina z nich je vytápěná fosilními palivy a je závislá na starých a neefektivních technologiích. Budovy jsou tak v současné době zodpovědné za 40 procent celkové spotřeby energie v EU a podílejí se na 36 procentech emisí skleníkových plynů. Evropa proto sází na jejich renovace, díky kterým může ušetřit jak peníze, tak i životní prostředí.

V EU se nyní každoročně renovuje pouze jedno procento budov, v Česku se jedná o 0,6 až 0,8 procenta. Podle Komise to ale není dostatečné a tempo renovací chce v následující dekádě zdvojnásobit. Do roku 2030 by podle unijní exekutivy mohlo být v EU renovováno zhruba 35 milionů budov, což přinese nejen úspory energií a peněz, ale také 160 tisíc pracovních míst. Evropská komise to uvedla v dnes zveřejněné renovační strategii. Ta má ovlivnit celý systém renovací – od koncepce projektu až po jeho financování a dokončení.

Všechny novostavby musí mít téměř nulovou spotřebu energie, o revoluční změnu se však nejedná

Budovy jsou jedním z největších konzumentů energie v EU. Členské státy se proto zavázaly k tomu, že budou jejich energetickou náročnost postupně snižovat. Další krok na cestě k úspornějším budovám učiní Česká republika s nástupem roku 2020.

„Navrhneme lepší způsoby měření přínosů renovace a minimální normy energetické náročnosti, více finančních prostředků z EU a technickou pomoc, která podpoří zelené hypotéky a více obnovitelných zdrojů energie v oblasti vytápění a chlazení. To bude pro vlastníky domů, nájemníky a veřejné orgány zásadní změna,“ shrnula obsah strategie evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Renovace pomohou Česku s emisemi

Renovace budov by Česku mohly výrazně pomoci se splněním evropských klimatických cílů pro rok 2030. „Na úsporách energie ze tří čtvrtin a na plánovaném zvýšeném emisním cíli z více než poloviny,“ upřesnil Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy.

Zatímco současné emisní cíle počítají s 40procentním snížením emisí do roku 2030, nový návrh Evropské komise počítá s 55procentním snížení. Česko navíc musí plnit evropský cíl pro úspory energií, které EU stanovila na 32,5 procenta.

Jádro a obnovitelné zdroje nestačí. Bez úspor energie se Česko emisí nezbaví

Při snižování emisí si Česko nevystačí s jádrem a obnovitelnými zdroji. „Jako prio­ritu vnímám úspory energie. Bez šetření to nezvládneme,“ pojmenoval zásady energetické politiky ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Investice do renovací budov bude možné financovat z fondů Evropské unie. Česko je k tomuto účelu využívá již nyní, zejména v rámci programu Nová zelená úsporám. Ze strategie EU přitom vyplývá, že financí na renovace bude v následujícím programovacím období od roku 2021 ještě více než v tom stávajícím. Komise vyzývá členské státy k tomu, aby na renovace budovy využily nejen finance z víceletého finančního rámce EU, ale také z nového fondu obnovy, který má pomoci evropské ekonomice zpátky na nohy.

Vláda zatím neschválila plán obnovy. Babiš jej bude tento týden konzultovat v Bruselu

Návrh takzvaného plánu obnovy ČR, v jehož rámci má Evropská unie pomoci obnově českého hospodářství po koronavirové krizi 182 miliardami korun, vláda dnes zatím neschvalovala. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Investice do renovací mohou být jednou z cest, jak podpořit udržitelný ekonomický růst. Potvrzuje to i Šance pro budovy, podle které jsou investice do kvalitních budov vhodným nástrojem pro oživení tuzemské ekonomiky. V Česku by navíc mohly renovace zaměstnat přes 43 tisíc pracovníků, a to zejména v malých a střednicích podnicích mimo Prahu.

Peníze na renovace potečou do Česka nejen z fondu obnovy, ale i z dalších evropských zdrojů, například ze strukturálních fondů nebo z nového Modernizačního fondu, který bude financován z výnosů z emisních povolenek.

Renovace chce Komise podpořit také odbouráním legislativních překážek, které dosud bránily veřejným investicím do tohoto odvětví.

Renovacemi proti chudobě

Komise chce v rámci své nové strategii bojovat s fenoménem energetické chudoby, kterou pociťuje i čtvrtina domácností v ČR. Energetickou chudobou trpí ti, kdo si nejsou schopni z finančních důvodů zajistit přísun tepla, například kvůli tomu, že nezvládají včas platit účty za energie. Podle Komise se s tím potýkají právě lidé, kteří žijí ve starých a energeticky náročných budovách.

Strategii proto doprovází doporučení, kterými chce Komise členské státy motivovat k řešení tohoto dlouhodobého problému. Komise apeluje, aby státy využívaly k boji s energetickou chudobou dotační programy nebo zvýhodněné půjčky. Odkazuje přitom i na potenciál tzv. energetických komunit, které mohou sehrát důležitou roli jak v boji s energetickou chudobou, tak i se snižováním emisí.

V Česku zatím nejsou podmínky pro rozvoj komunitní energetiky, Praha chce být průkopníkem

Výroba energie je sice tradiční parketou velkých společností, v Evropě ale přibývají projekty tzv. komunitní energetiky. Česko v jejich rozvoji zatím zaostává, za což mohou nejen nevhodné legislativní podmínky, ale také rezervovaný český přístup k obnovitelným zdrojům a družstevnictví.