Turecko, Ukrajina a Severní Makedonie začaly uznávat covidové certifikáty EU

© EPA

Turecko, Severní Makedonie a Ukrajina se ode dneška zapojily do evropského systému covidových certifikátů. Znamená to, že tyto země budou uznávat covidové pasy Evropské unie a státy EU certifikáty o očkování a bezinfekčnosti vydané ukrajinskými, tureckými či severomakedonskými úřady. Ve čtvrtek o tom rozhodla Evropská komise.

Rozhodnutí přivítal evropský komisař pro rozšíření Olivér Várhelyi. Podle Bruselu rozšíření evropského systému covidových pasů ulehčí cesty do těchto tří nečlenských zemí a zvýší bezpečnost cestování.

Každý pes, jiná ves. Vyznat se v cestovních opatřeních je stále problém, očkovaní mají výhodu

Cestování po Evropě si stále žádá pečlivé nastudování protikoronavirových podmínek, které se v jednotlivých zemích mohou dost lišit. Jedno je ale jasné – očkovaní lidé mají život o něco jednodušší.

Například v Turecku to mezi naočkovanými osobami vytvoří dvě odlišné kategorie, uvedl dnes turecký tisk. EU totiž uznává za naočkované jen osoby, které dostaly očkovací preparáty schválené evropským lékovým regulátorem EMA. Velká část naočkovaných lidí v Turecku ale dostala preparát čínské společnosti Sinovac, který potřebnou registraci v EU nemá. Za naočkované budou tito lidé považováni, jen pokud s tím počítají pravidla jednotlivých členských zemí.

V Turecku, kde žije zhruba 83 milionů lidí, bylo do dnešního rána podáno 87,5 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Dokončené očkování má zhruba 34,6 milionu obyvatel, uvedlo místní ministerstvo zdravotnictví.

Turecko zaznamenalo v posledních dvou týdnech vzestup nových případů nákazy koronavirem. Před měsícem v Turecku bylo zhruba 8000 nových případů denně, v polovině srpna byl údaj zhruba třikrát vyšší. Tento týden ale počet objevených infekcí začal znovu mírně klesat a ve čtvrtek země zaznamenala 19 000 nových nakažených za předchozích 24 hodin.

Kvůli zhoršení epidemické situace vláda přijala ve čtvrtek další opatření. Kabinet chce zaručit návrat k prezenční výuce od poloviny září, kdy začíná školní rok. Zaměstnanci ve školách se tak musí nechat naočkovat, nebo se budou muset dvakrát týdně nechat otestovat. Prokázat svou bezinfekčnost budou muset i cestující na některých domácích spojích nebo návštěvníci kin, koncertů či jiných akcí s větším počtem účastníků.