The Capitals: Zvýšená radioaktivita děsí severské země. Rusko vinu popírá

© Shutterstock/ Ranglen

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


SEVER

HELSINKY

Zvýšená radiace nad severní Evropou. Finský úřad pro jadernou bezpečnost (STUK) v pátek (26. června) oznámil, že v průběhu minulého týdne zaznamenal zvýšené množství radioaktivních izotopů kobaltu, ruthenia a cesia v atmosféře. Ke stejným závěrům nedlouho poté došly také úřady ve Švédsku a Norsku.

Spekulace o zdroji úniku radiace na sebe nenechaly dlouho čekat a pozornost se obrátila směrem na východ. Rusko má totiž na severozápadě země dvě jaderné elektrárny, Kolu a Leningrad, mimoto se v oblasti nachází také skládka jaderného odpadu. Ruský státem vlastněný provozovatel elektráren, společnost Rosenergoatom, však spekulace o původu úniku obratem popřel. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Prodloužení karantény. Restriktivní opatření budou v Güterslohu, zemském okresu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který je od minulého týdne v karanténě kvůli rozšíření nákazy v masokombinátu, platit další týden. Včera to oznámil premiér spolkové země Armin Laschet. Ve druhém zasaženém okresu opatření skončí už dnes.

Stimulační balíček. Německý spolkový sněm a Spolková rada se shodly na vládním záchranném balíčku, který počítá se snížením daně z přidané hodnoty a příspěvkem ve výši 300 eur na dítě. Opatření vstoupí v platnost ve středu (1. července). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Uzavírka jaderné elektrárny Fessenheim. Nejstarší francouzská jaderná elektrárna včera večer ukončila po 43 letech provoz. Demontáž bude probíhat od roku 2025 nejméně do roku 2040.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) navzdory seizmickému riziku sice elektrárnu vyhodnotil jako bezpečnou, bývalý prezident François Hollande ale voličům slíbil její uzavření. Hollandův nástupce a současný prezident Emmanuel Macron na jeho slib navázal, jeho cílem je snížit podíl energie z jaderných elektráren na 50 % do roku 2035. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Ministru zdravotnictví dělají starosti nová ohniska nákazy. V pondělí se vyšplhal počet nakažených v Rakousku na více než 600 osob, za měsíc červen se jedná o největší počet potvrzených případů. Rakousko o víkendu zaznamenalo nárůst o 124 případů pravděpodobně v důsledku nových ohnisek nákazy ve spolkové zemi Horní Rakousy a sousedím a Salcbursku.

„Nedávné lokální šíření nákazy mi dělá starost,“ uvedl ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) pro veřejnoprávní zpravodajský portál orf.at. Dodal, že veřejnost už si tolik neuvědomuje rizika spojená s koronavirovou pandemií. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Kritika od Rady Evropy. Belgie porušuje dva články Evropské sociální charty, nezajišťuje totiž mzdovou transparentnost. Ta je přitom klíčová pro odstranění platových rozdílů mezi muži a ženami. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Deadline je v září. Británie chce do konce září dosáhnout obchodní dohody s Evropskou unií. Informace se objevila po včerejším osobním setkání unijního vyjednavače Michela Barniera s jeho britským protějškem Davidem Frostem. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

2,5 miliardy eur na otevření škol. Italská ministryně školství Lucia Azzolinová včera potvrdila, že italské školy dostanou 2,5 miliardy eur na pomoc se znovuotevřením, které je čeká v září.

„Máme 1,5 miliardy eur ze záchranného balíčku a další miliardu eur z nevyužitých prostředků unijních fondů, z operačního programu ministerstva školství,“ uvedla ministryně v rozhovoru. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko končí s uhlím. Španělsko se v rekordním čase zařadí mezi země, které se odklonily od uhlí. Od úterka začne země odstavovat veškeré zbývající uhelné elektrárny a teplárny. Doly zavřelo Španělsko již před rokem a půl. (El País)

ATHÉNY

Zákaz demonstrací. Řecká vláda přijala opatření, které omezuje veřejné demonstrace. Účastníkům nepovolených protestů hrozí až rok vězení. Opoziční Syriza zákon ostře kritizuje. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

UNHCR se obává o uprchlíky. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzval maďarskou vládu, aby vzala zpět zákon, který by odradil žadatele o azyl přijíždějící na maďarskou hranici a místo toho je nasměroval k hledání azylu na určených maďarských ambasádách.

UNHCR tvrdí, že taková praktika může vystavit žadatele o azyl riziku nuceného návratu do země původu a chce po vládě, aby přehodnotila svůj azylový systém a sladila ho s mezinárodními uprchlickými a lidskými právy, stejně jako s právem EU. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Bývalý premiér, nová strana. Po svém rozchodu se stranou Smer, za kterou vedl slovenskou vládu, oznámil Peter Pellegrini vznik nové sociálnědemokratické strany. Bude se jmenovat Hlas – Sociálna demokracia. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Vláda kritizuje usnesení europarlamentu. Česká vláda se včera oficiálně ohradila vůči nedávné rezoluci Evropského parlamentu, která kritizuje českého premiéra Andreje Babiše. Europoslanci upozorňují, že Babiš se účastní rozhodování o evropském rozpočtu a zároveň má stále vliv ve svém bývalém holdingu Agrofert. Podle vlády ale europoslanci svou rezolucí narušují presumpci neviny, neboť auditní řízení vedené Evropskou komisí zatím není oficiálně ukončeno. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Uvolnění se odkládá. V Rumunsku se měla s 1. červencem zrušit další část restriktivních opatření, kvůli nárůstu počtu případů nemoci COVID-19 v posledních týdnech ale budou platit i nadále. Úřady dokonce oznámily, že pokud se nákaza opět rozšíří v oblastech s velkým množstvím turistů, na řadu mohou přijít opatření nová. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Vše, co bylo možné, se podařilo. První chorvatské předsednictví Evropské unie, které s dneškem končí, neprobíhalo kvůli pandemii podle původního plánu. Dosáhlo ale všeho, co podmínky dovolovaly, uvedl v pondělí premiér Andrej Plenković. (Karla Juničić, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

V Chorvatsku není bezpečno. Jak uvedl mluvčí slovinské vlády, Chorvatsko možná zmizí ze seznamu zemí bez koronaviru. „Je pravděpodobné, že Chorvatsko překročí hodnotu 10 nakažených na 100 000 obyvatel za dobu 14 dní. Slovinsko si stanovilo přísné podmínky a žádná země, která je neplní, nemůže být na seznamu bezpečných států,“ dodal. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.