The Capitals: Zemmour chce být prezidentem Francie, Le Penové to může přinést body

© EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PAŘÍŽ

Zemmour chce být prezidentem Francie, Le Penové to může přinést body. Francouzský novinář a spisovatel Eric Zemmour v úterý 30. listopadu oficiálně potvrdil svou kandidaturu na prezidenta. Voličům slibuje, že jejich zemi zachrání a zabrání úpadku, ke kterému směřuje.

Podle nedávného průzkumu společnosti Harris Interactive Institute for Challenges by mohl získat 13 % hlasů, čímž se řadí za současného prezidenta Emmanuela Macrona (24 %), krajně pravicovou kandidátku Marine Le Penovou (19 %) a Xaviera Bertranda (14 %), který by měl ve volbách reprezentovat Republikány.

Zemmour je velký kritikem EU, jejíž technokrati a soudci podle něj berou Francouzům možnost rozhodovat o svém osudu.

Politolog Antoine Bristielle z Nadace Jeana Jaurèse upozorňuje, že Zemmourova kandidatura by mohla nečekaně pomoci Marine Le Penové. „Eric Zemmour zastává mnohem radikálnější pozice než Marine Le Penová, ta pak vypadá jako ‚normální‘ kandidát,“ uvedl pro EURACTIV.fr. Sama Le Penová přitom zastává radikální postoje a dlouhodobě se proti EU vymezuje. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


BERLÍN

Budoucí německý kancléř je pro povinné očkování. Předseda německých sociálních demokratů Olaf Scholz, který by se měl stát příští týden kancléřem, podpořil myšlenku povinného očkování proti covidu-19. Nová vláda by ho mohla zavést v únoru či březnu, uvedl pro deník Bild. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


HELSINKY

Finské školství ztrácí v mezinárodních žebříčcích. Finský vzdělávací systém dosud kraloval světovým žebříčkům kvality školství, nyní se však úroveň vzdělání mladých lidí v porovnání s dalšími 38 zeměmi OECD propadla na průměrnou hodnotu. Průzkum Finské federace pro sociální věcí a bydlení ukázal, že mezi lidmi od 20 do 24 let je stejná míra lidí s pouze povinným vzděláním, jako mezi lidmi v kategorii 60 až 64 let. Finský vzdělávací systém tak podle průzkumu stagnuje a vláda by měla přijmout opatření k jeho oživení. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ATÉNY

Řecko bude pokutovat neočkované seniory. Lidé nad 60 let, kteří se do 16. ledna neregistrují k očkování, budou muset každý měsíc platit poplatek ve výši 100 eur. Oznámil to řecký premiér po úterním jednání vlády. (Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr)


VARŠAVA

Polská vláda má „štít proti inflaci“. Daňové škrty a levnější pohonné hmoty. Právě to slibuje polská vláda svým občanům ve svém novém „štítu proti inflaci“. Série opatření má podle premiéra Mateusze Morawieckého „chránit polské rodiny i domácnosti před nárůstem cen“. (Martyna Kompała | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.