The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.
VARŠAVA
Fond solidarity čeká. Evropská komise je připravena aktivovat Fond solidarity EU pro regiony postižené nedávnými povodněmi, žádost ale musí podat samy země. Polsko to má v plánu.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen minulý týden oznámila, že zemím postiženým rozsáhlými povodněmi může Unie poskytnout 10 miliard eur z Fondu soudržnosti. Polsko, které by mohlo získat polovinu této částky, však pochybuje, že to bude stačit na náhradu škod.
Varšava proto požádá o aktivaci Fondu solidarity EU, který poskytuje finanční pomoc členským a kandidátským zemím EU po velkých přírodních katastrofách a od roku 2020 i při závažných mimořádných událostech v oblasti veřejného zdraví.
Komise „je otevřena mobilizaci fondu, ale k tomu potřebuje žádost členských států,“ uvedl její mluvčí pro polský Euractiv.
Zároveň poznamenal, že účelem Fondu solidarity je v prvé řadě obnova po katastrofách. Země mají na podání žádosti 12 týdnů od data první škody. „A obvykle si dávají na čas, aby přesně odhadly rozsah ztrát,“ dodal mluvčí. (Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)
PAŘÍŽ
Vláda je tu, ale na jak dlouho? Po bezprecedentním 67denním čekání byla o víkendu konečně představena nová francouzská vláda. Už teď ale hrozí, že moc dlouho nepřežije, ve vzduchu totiž visí možné hlasování o nedůvěře. (Théo Bourgery-Gonse | Euractiv.com)
BERLÍN
Rozpad vládní koalice na obzoru? Německá liberální strana FDP je připravena opustit koaliční vládu, pokud se se svými partnery nedohodne na významných změnách v programu, naznačil v pondělí předseda FDP a ministr financí Christian Lindner. Jeho strana má za sebou sérii katastrofálních výsledků v regionálních volbách. (Nick Alipour | Euractiv.de)
LISABON
Nižší veřejný dluh, než se čekalo. Podle dat, které v pondělí zveřejnil portugalský Národní statistický úřad (INE), se odhaduje, že portugalský veřejný dluh v poměru k HDP klesl na 97,9 %. Ještě v dubnu přitom odhady hovořily o hodnotě 99,1 %. (Mariana Espírito Santo | Lusa.pt)
LONDÝN
Britové chtějí evropský uhlík. Spojené království má zájem skladovat oxid uhličitý zachycený v Evropské unii do své nové infrastruktury pro ukládání uhlíku, regulatorní problémy po brexitu ale spolupráci s EU komplikují. (Donagh Cagney | Euractiv.com)
Další porci zpráv naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.
Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.