The Capitals: Země EU by měly oddlužit podnikatele, vyzývá šéf řecké obchodní komory

© Facebook/Konstantinos Michalos

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

ATHÉNY

Zbavme podniky dluhů. Země Evropské unie by se měly dohodnout na částečném odpuštění dluhů. Mohou tak zachránit budoucnost malých a středních podniků, na které tvrdě dopadla pandemie covid-19.

„Po dobu pandemie a lockdownů čelíme extrémně složité situaci. První a druhá vlna vážně poškodí malé a střední podniky, pro které pak bude těžké v podnikání pokračovat,“ uvedl prezident Athénské obchodní a průmyslové komory Konstantinos Michalos pro EURACTIV.

Podle Michalose je nutné otevřít téma oddlužení na celoevropské úrovni. Michalos navrhuje částečné odpuštění dluhů každé zemi, které by pak oddlužení v podstatě přenesly na nejzasaženější podnikatelské sektory. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Lídry EU čeká další on-line setkání. Vakcíny proti covid-19 a nové mutace viru budou hlavním tématem dnešního virtuálního zasedání Evropské rady. Českou republiku bude reprezentovat premiér Andrej Babiš, který chce spolu s dalšími kolegy vyzvat Evropskou lékovou agenturu k rychlému schválení oxfordské vakcíny AstraZeneca. Lídři budou diskutovat také o výpadku dodávek od společnosti Pfizer-BionTech nebo o tzv. evropských očkovacích pasech. (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Vyšetřování AfD je na spadnutí. Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) zřejmě začne vyšetřovat pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Podle německých médií se má vyšetřování zaměřit na členy strany a jejich telefonáty. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Ústavní ochrana životního prostředí. Francouzská vláda ve středu navrhla, aby byl prostřednictvím ústavního zákona doplněn první článek francouzské ústavy v následujícím znění: „Republika garantuje zachování biodiverzity a životního prostředí a bojuje proti klimatickým změnám“. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Kurze rozlítilo předbíhání. Rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) zkritizoval několik politiků a úřadníků za to, že si přednostně zajistili vakcínu proti covid-19, a předběhli tak ohrožené skupiny. Předbíhání ho prý doslova „rozzuřilo“. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Irsko vítá skutečného přítele na druhém břehu Atlantiku. Irský premiér Micheál Martin se přidal k dalším evropským lídrům a poblahopřál novému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi. Zdůraznil přitom úzké osobní vztahy mezi Dublinem a novou hlavou USA. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Izrael o vakcínu žádat nechceme. Finská levice odmítla nedělní návrh křesťansko-demokratické poslankyně Päivi Räsänenové, že by Finsko po vzoru dalších unijních zemí, jako je Dánsko nebo Kypr, požádalo Izrael o dávky vakcíny proti covid-19. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Europoslanec jde z kola ven. Europarlamentní frakce Renew Europe vyloučila ze svých řad litevského europoslance Viktora Uspaskiche. Důvodem jsou jeho homofobní komentáře zveřejněné na facebooku. (EURACTIV.com, AFP)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Varšava očekává pokračování spolupráce s USA. „Jsem velký optimista. Myslím, že do velké míry uvidíme v těchto oblastech kontinuitu,“ řekl polský náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz s odkazem na vztahy Polska a USA v oblasti bezpečnosti a energetiky. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Vakcíny AstraZeneca a Sputnik V dostaly zelenou. Maďarské úřady schválily vakcínu od společnosti AstraZeneca a ruskou vakcínu Sputnik V. Maďarsko je tak první zemí EU, která začne s těmito vakcínami očkovat, píše provládní médium Origo. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovensko přikoupilo další čtyři miliony vakcín. Slovensko si objednalo další čtyři miliony vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Slovensko předtím objednalo od každé ze jmenovaných společností 3,5 milionu dávek, které vystačí na naočkování 3,7 milionu obyvatel, tedy zhruba 85 % dospělé populace. První očkovací dávku z celkových dvou zatím obdrželo pouze 1,31 % populace. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Vyjednávání vládní podpory. Italský premiér Giuseppe Conte se včera večer sešel s lídry politických stran, které podpořily jeho vládu při úterním hlasování o nedůvěře v Senátu. Podle italských analytiků se Conte bude snažit rozšířit svou parlamentní většinu a zapojit do ní i poslance a senátory, kteří pro něj v pondělí a úterý nehlasovali. Aby je přesvědčil, chce jim nabídnout volná místa ve vládě, která zůstala neobsazená po odchodu dvou ministryň ze strany Italia Viva bývalého premiéra Mattea Renziho. Mohl by také rozšířit vládu o nové posty. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Aerolinky ve slevě. Iberia, španělský vlajkový dopravce a člen skupiny mezinárodních aerolinií (IAG), se rozhodl koupit největší národní soukromou leteckou společnost Air Europe, a to za 500 milionů eur. Původní cena, kterou navrhl předchozí vlastník Air Europe (Globalia), byla přitom dvojnásobná. (Fernando Heller, EuroEFE/MADRID)

LISABON

Unijní ombudsmanku znepokojilo jmenování portugalského kandidáta do úřadu EPPO. Evropská ombudsmanka Emily O’Reillová je znepokojena kontroverzemi ohledně jmenování portugalského zástupce Josého Guerry do nově vznikajícího Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Kritika se snáší zejména na hlavu portugalské ministryně spravedlnosti. Vláda totiž v listopadu 2019 poslala unijním orgánům dopis, ve kterém nadhodnotila Guerryho postavení i zkušenosti. (Ana Matos Neves, Lusa.pt)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Rumunsko pokračuje v přípravách plánu obnovy. Rumunská vláda chce mít začátkem března hotový národní plán obnovy, na základě kterého bude čerpat peníze z unijního fondu obnovy. Rumunsko předalo Evropské komisi návrh plánu jako jeden z prvních států, Komise ale měla k plánu výhrady. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

SOFIE

Stopka pro jadernou elektrárnu. Bulharsko upustilo od výstavby své druhé jaderné elektrárny poblíž malého městečka Belene poté, co projekt už dvakrát pozastavilo. Tentokrát se však pravděpodobně jedná o definitivní konec. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

V Chorvatsku mírně vzrostla zaměstnanost. Mezi listopadem a prosincem 2020 se zvýšila zaměstnanost o 0,2 %. Chorvatsko má v současné době 1,5 milionu zaměstnaných, z toho je 715 913 žen. Ukazují to data Chorvatského statistického úřadu (DZS). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinský ministr zahraničí navštíví Záhřeb. Slovinský ministr zahraničí Anže Logar oznámil, že se v pátek chystá na pracovní návštěvu Chorvatska – jeho první od zformování koaliční vlády premiéra Janeze Janši v dubnu loňského roku. Hlavním tématem diskuse bude chorvatská deklarace výlučné ekonomické zóny v Jaderském moři, řekl Logar parlamentnímu výboru pro zahraniční záležitosti. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Vučić pogratuloval Bidenovi a pozval ho do Srbska. Srbský prezident Aleksandar Vučić při příležitosti inaugurace gratuloval americkému prezidentovi Joe Bidenovi a popřál mu pevné zdraví a mnoho úspěchů. Pozval jej také na návštěvu Bělehradu. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.