The Capitals: Zelené Německo může otřást celou Evropou

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN

Zelené Německo může otřást celou Evropou. Odchod kancléřky Angely Merkelové z čela největší evropské ekonomiky bude mít dopad na celou Evropu. „Hodně věcí se změní, Evropa si na to bude muset zvyknout, ať už bude kancléřem kdokoli,“ uvedl bývalý ministr životního prostředí Jürgen Trittin z řad Zelených v rozhovoru pro EURACTIV.

Pokud by se Zelení po podzimních volbách dostali v Německu k moci, chtěli by v úzké spolupráci s Francouzi posilovat evropskou soběstačnost. Na druhou stranu podotkl, že protekcionismus a izolace rozhodně nejsou tou správnou cestou.

Sebevědomější by měla být i samotná německá zahraniční politika, a to zejména ve vztahu k Turecku. Německo by podle Trittina mělo svůj přístup změnit a přestat se „schovávat za USA“. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Klimatická změna je nevyhnutelná. Ministři životního prostředí zemí Evropské unie ve čtvrtek (10. června) schválili novou unijní strategii adaptace na klimatickou změnu. Dokument stanovuje vizi do roku 2050, jak zajistit, aby byla Evropa odolná a „plně se adaptovala na nevyhnutelné dopady klimatické změny“. (André Curvelo Campos | Lusa.pt)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Francie usiluje o lepší zacházení s bateriemi. Ministři životního prostředí unijních zemí se tento čtvrtek a pátek (10. a 11. června) sešli v Lucemburku na zasedání Rady pro životní prostředí, aby mimo jiné jednali o bateriích a odpadu s nimi spojeném.

Především Francie tento problém považuje za klíčový a usiluje o co nejrychlejší řešení. „Jsme pro zpřísnění textu za účelem rychlého dosažení kýžených výsledků,“ uvedlo tamní ministerstvo pro ekologickou tranzici pro francouzský EURACTIV. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Útoky na žalobce jsou nepřijatelné. Rakouští Zelení se opakovaně vymezili proti rétorickým útokům ze strany ÖVP na úřad veřejného žalobce. ÖVP obvinila úřad za politicky zmanipulovaný poté, co odhalil další důkazy ve vyšetřování rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Ministryně spravedlnosti Alma Zadićová z řad Zelených označila chování koaličních partnerů z ÖVP za nepřijatelné. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

BRUSEL

Mladí Vlámové mohou žádat o Johnson&Johnson. Vlámové mladší 41 let mohou dobrovolně požádat o očkování vakcínou od společnosti Johnson&Johnson. Ostatní belgické regiony však zatím k podobnému kroku nepřistoupily. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Irský úřad si posvítí na ochranu dat čtyř politických stran. Komisařka pro ochranu dat Helen Dixonová spustila audit, který má prověřit, jak čtyři hlavní irské politické strany – Sinn Féin, Fianna Fáil, Fine Gael a Zelení – dodržovaly a dodržují pravidla pro ochranu dat. Informovala o tom BBC. (Paula Kenny | EURACTIV.com)

LONDÝN

Nová Atlantická charta. Americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson se dohodli na nové Atlantické chartě. Ta by měla nahradit 80 let starý dokument uzavřený mezi jejich předchůdci. Charta zavazuje obě dvě strany ke spolupráci, rozvoji demokracie či boji proti klimatické krizi. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Bohatí dále bohatnou. Z nedávné zprávy Statistického úřadu Finska vyplynulo, že se rozdíly v bohatství v zemi nadále prohlubují. Nejbohatších 10 % nyní vlastní 49,6 % čistého jmění, což v porovnání s předchozími obdobími představuje setrvalý trend. V roce 1988 tento podíl činil 36,6 % a v roce 2009 celkem 43,9 %.

Za hlavní příčinu narůstajících rozdílů je považován trh s bydlením. V porovnání se zbytkem země prudce vzrostly ceny bydlení v metropolitní oblasti hlavního města. Nejbohatší domácnosti také těží z rostoucích cen akcií. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Švédové se nebrání využití vojska proti gangům. Nový průzkum veřejného mínění nezávislého institutu SOM při Univerzitě v Göteborgu ukázal, že velká část švédských občanů je nakloněna nedávné iniciativě opoziční Umírněné strany, která má za cíl vypořádat se s násilím páchaným gangy. V tomto případě by téměř 80 % respondentů nemělo námitky proti nasazení vojenských ozbrojených sil po boku policie. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Zákon proti pedofilii na stolech poslanců. Strany maďarské vládní koalice předložily hned několik pozměňovacích návrhů nového zákona proti pedofilii. Návrhy se týkají zejména LGBTQ komunit, zakazují například zviditelňování homosexuality či změn pohlaví v reklamách, na které by se mohli dívat lidé mladší 18 let. Neziskové organizace pozměňovací návrhy kritizují. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

VARŠAVA

Komise kritizuje Polsko. Evropská komise vyzvala Polsko, aby nezpochybňovalo nadřazenost práva Evropské unie nad vnitrostátními právními předpisy. V dopise zaslaném do Varšavy ve středu (9. června) komisař pro spravedlnost Didier Reynders zdůraznil, že polská vláda musí stáhnout návrh na přezkum ústavnosti některých částí smluv EU, který čeká na projednání. Návrh přišel jako reakce vlády na rozsudek Soudního dvora EU. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


JIH

ŘÍM

Itálie vyšetřuje Booking.com. Internetová platforma pro rezervaci hotelů Booking.com je podezřelá z daňových úniků ve výši 153 milionů eur. Informovala o tom italská finanční policie, která záležitost vyšetřuje od roku 2018. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Hlavní město chce být nejlepším místem pro život. Starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida (PP) ve čtvrtek (10. června) informoval veřejnost o ambiciózním plánu, jak udělat ze španělského hlavního města „nejlepší město pro život a práci v roce 2030“. První krok k dosažení tohoto cíle bude investice 3,9 miliardy eur z evropských zdrojů. K implementaci dojde hned, jakmile Evropská komise schválí španělský Národní plán obnovy. K tomuto kroku by mělo dojít během příštího týdne. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Delegujte evropské žalobce. Bez diskuse. Šéfka nového Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) Laura Kövesiová na návštěvě Bulharska zdůraznila, že země musí delegovat zbývajících šest evropských žalobců, a to bez diskuse. Bulharské úřady sice původně delegovaly deset žalobců, šest z nich ale nesplnilo požadavky EPPO. Od té doby EPPO nové nominace neobdržel, Kövesiová proto vyzvala Bulharsko k nápravě. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Kritika plánu obnovy. Evropská komise kritizuje hned několik částí rumunského plánu obnovy. Komisi v dokumentu chybí informace o konkrétních projektech, a naopak v něm vidí několik nevysvětlitelných výdajů. Informoval o tom server HotNews. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Pokleknout, či nepokleknout? Chorvatská fotbalové federace vysvětlila, proč jejich hráči nepoklekli, aby vyjádřili solidaritu v boji proti diskriminaci. Ve svém oficiálním prohlášení uvedla, že její hráči odmítají diskriminace kdekoli i kdykoli. „Respektujeme také právo každého člověka a organizace vybrat si svůj vlastní způsob, jak bojovat proti rasismu nebo jakémukoli jinému problému,“ uvedla Chorvatské fotbalová federace. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Huawei chce mít své logistické centrum ve Slovinsku. Čínská společnost Huawei chce ve Slovinsku vybudovat své logistické centrum pro střední a jihovýchodní Evropu. Investice má dosáhnout zhruba 8 milionů eur. Přístav Koper a lublaňské letiště by se díky tomu mohly stát hlavními dopravními uzly pro rozvoz zboží do celkem 18 evropských států. (Sebastijan R. Maček, STA)

BĚLEHRAD

Náročné jednání. Setkání lídrů zemí západního Balkánu bylo náročné a příliš se nevěnovalo regionálním otázkám, uvedla po jednání srbská premiérka Ana Brnabićová. Schůzky se zúčastnil i evropský komisař pro rozšiřování EU Oliver Várhelyi. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.