The Capitals: Zastavte výstavbu plynovodu Nord Stream 2, volá polský premiér

© Ksanawo/Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

VARŠAVA

Morawiecki brojí proti Nord Streamu. Plynovod Nord Stream 2 stál Evropu už příliš mnoho peněz a s každým rokem rostou jeho dopady na unijní bezpečnost, důvěryhodnost a nezávislost. Myslí si to polský premiér Mateusz Morawiecki, který vyzval německou vládu k ukončení projektu. V komentáři pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung Morawiecki uvedl, že plynovod „odstřelí evropskou energetickou politiku zevnitř“. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

BUDAPEŠŤ

Orbánův válečný plán. Vláda plánuje předložit „válečný plán“, který má chránit maďarské občany před koronavirem a zároveň zajistit funkční stát. Premiér Viktor Orbán o plánu hovořil v sobotním rozhovoru ve veřejnoprávním vysílání. Maďarsko totiž podobně jako další evropské země čelí vysokým denním přírůstkům nakažených, v sobotu se jednalo o rekordních 916 nových případů.

„Nechceme zavést zákaz vycházení, nechceme omezovat pohyb. Chceme, aby vše zůstalo v normálu,“ prohlásil Orbán. Jeho vláda má za cíl vytvořit tolik pracovních míst, kolik bylo kvůli koronakrizi nutné zrušit. „Pokud se podíváte na čísla, zjistíte, že se tento slib snažíme naplnit,“ prohlásil Orbán.

Podle posledních dat Eurostatu z 8. září se však nezaměstnanost v Maďarsku vyšplhala na 5,3 % ve srovnání s průměrem EU, který dosahuje 2,7 %. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRAHA

Druhá vlna. Česká republika čelí druhé vlně koronaviru, pro Českou televizi to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Varoval mimo jiné před exponenciálním nárůstem počtu nakažených, který by v důsledku mohl vést k přetížení nemocničních kapacit. Premiér Andrej Babiš ale nadále ujišťuje veřejnost, že ČR zvládá pandemii koronaviru velmi dobře. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Vítězství CDU v Severním Porýní-Vestfálsku. Křesťansko-demokratická unie (CDU) s 36,2 % hlasů jasně vyhrála nedělní komunální volby ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, ve kterých si Němci volili starosty a regionální parlamenty. Přestože ministerský předseda země a kandidát na lídra CDU Armin Laschet na kandidátce nebyl, úspěch CDU ve volbách je vnímán jako indikátor jeho šancí stát se nástupcem kancléřky Angely Merkelové. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Návrat žlutých vest. V několika francouzských městech se odehrály demonstrace žlutých vest. Podle ministerstva vnitra se protestující sešli poprvé od začátku pandemie. Přestože účast byla menší (zhruba 8 500 lidí, z toho 2 500 v Paříži) a protestující dodržovali opatření proti koronaviru, během protestů byly zatčeny na tři stovky demonstrantů. (Anne Damiani, EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Kurz potvrdil, že Rakousko zažívá druhou vlnu. „To, co nyní zažíváme, je začátek druhé vlny,“ sdělil na nedělní tiskové konferenci rakouský kancléř Sebastian Kurz, podle kterého počet nakažených v zemi poroste a brzy dosáhne tisícovky infikovaných denně. Rakousko během pátku a soboty evidovalo 850 nových nakažených osob. Země proto znovu zavádí povinné nošení roušek na veřejných místech, například ve školách a muzeích. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Irsko nařklo Johnsona z „překrucování“. Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneye Británie „překrucuje“ informace o rozvodové dohodě mezi EU a Velkou Británií. Britská vláda argumentuje, že dohoda by mohla zablokovat průchod zboží mezi Velkou Británií a Severním Irskem, podle Coveneye to však není pravda. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Imigrace ohrožuje jednotu vládní koalice. Slova švédského premiéra Stefana Löfvena o vazbě mezi rostoucí imigrací a násilnými střety kriminálních gangů mohou ohrozit jeho menšinovou vládu sociálních demokratů a zelených. Strana zelených totiž považuje Löfvenův komentář za počátek možného obratu ve švédské imigrační politice. Kromě postoje ke klimatické změně je právě liberální imigrační politika hlavní prioritou švédských zelených.

Podle švédské policie je v severské zemi až čtyřicet nebezpečných gangů nebo rodin, jejichž členové mnohdy pocházejí ze zahraničí. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Španělská druhá vlna. Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem z posledních týdnů se ve Španělsku celkový počet nakažených od počátku pandemie vyšplhal na 560 tisíc. Zdravotnictví tak čelí druhé vlně infekce. Podle ministerstva zdravotnictví však počet pozitivně testovaných klesá a podíl lidí, kteří nákaze podlehli, zůstává nízký ve srovnání s březnem a květnem tohoto roku. „Věřím, že se nebude opakovat situace z letošního března,“ prohlásil dr. Antonio Román, ředitel barcelonské nemocnice Vall d´Hebron. Uvedla to agentura EFE. (Antonia Méndez Ardila, EFE)

ŘÍM

První školní den. 5,6 milionu z 8,3 milionu italských školáků dnes usedlo zpět do školních lavic a přidali se tak k těm, kterým už školní rok začal dříve. Další žáci a studenti by se měli vrátit do škol 24. září. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Obranné a ekonomické iniciativy. Řecko přišlo s programem nákupu zbraní a navyšování odborných vojenských kapacit. Příští rok má v plánu koupit 18 nových i použitých stíhaček z Francie. Jedná se o první program po 15 letech a přichází během stále trvajícího napětí s Tureckem.

Co se týče ekonomiky, premiér Kyriakos Mitsotakis představil sérii opatření zaměřených především na zvýšení zaměstnanosti, daňové a důchodové úlevy pro malé a střední podniky i pro živnostníky.

Turci stáhli svou loď. Turecko se zřejmě snaží uklidnit situaci v Egejském a Středozemním moři. Stáhlo totiž z tamních vod své průzkumné plavidlo. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Stát vydírá podniky. Státní instituce často slouží k vydírání a přebírání podniků. Donucovací orgány se využívají k zastrašování, aby zajistily náklonnost byznysu k politice. Podle bulharské asociace pro průmyslový kapitál (BICA) takové nové praktiky, které se v zemi objevují v poslední době, brání další integraci do EU. „Roste pocit slabé vlády práva a bezpečnosti soukromého majetku,“ varovala BICA minulý týden. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Zpátky do školy. V Rumunsku se dnes po šesti měsících znovu otvírají školní třídy. Zatímco některé uvítají žáky opět ve školních lavicích, jiné školy budou fungovat on-line.

Počet nakažených roste. V Rumunsku stoupají počty nakažených koronavirem. Jen za neděli v zemi přibylo 1 109 nových případů a 36 obětí. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD

Srbsko a Izrael potvrzují své přátelství. Srbský prezident Aleksandar Vućić se telefonicky spojil s izraelským premiérem Benjaminem Netanyahuem. „Přátelství mezi Srby a židovským lidem, Srbskem a Izrael, bylo potvrzeno,“ uvedl Vućić na svém Instagramu. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.