The Capitals: Zaplatí Rusko a USA evropskou jadernou renesanci?

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


EVROPA

Zaplatí Rusko a USA evropskou jadernou renesanci? Státy střední a východní Evropy spolu s Francií sází na jádro a tlačí Evropskou komisi k tomu, aby zařadila výrobu energie z jádra na seznam klimaticky udržitelných aktivit. Mohlo by to totiž usnadnit financování výstavby nových jaderných projektů v Evropě.

Státy usilující o „jadernou renesanci“ mezitím uzavírají tučné kontrakty s tradičními jadernými mocnostmi – Ruskem a Spojenými státy. Příkladem je Maďarsko s ruskou půjčkou ve výši 10 miliard eur. Polsko pro změnu obdrží grant ve výši 10 milionů dolarů z USA, podobně jako Rumunsko, které získá z amerického jaderného balíčku 2 miliony dolarů.

Celkem chtějí USA investovat do rozvoje jaderné energie mimo své území 25 milionů dolarů, což avizovaly na nedávné klimatické konferenci COP26 v Glasgow.

Evropská komise serveru EURACTIV potvrdila, že si je těchto finančních toků vědoma. Pozice evropských institucí k jaderné energetice však zůstává nadále nevyjasněna. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.com, Bogdan Neagu | EURACTIV.ro, Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


HELSINKY

Putinova slova víří debatu o možném vstupu Finska do NATO. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno přišel s myšlenkou vytvoření legálních záruk ze strany NATO, podle kterých by se aliance již nemohla rozšiřovat dále na východ. Reakce finské politické reprezentace na sebe nenechala dlouho čekat. Finský prezident Sauli Niinistö vyzval k tomu, aby si země vytvořila manévrovací prostor, jehož součástí by mohla být i finská žádost o přijetí do NATO. Ministr obrany Antti Kaikkonen ale podotkl, že nic takového zatím není v plánu.

Členství v NATO nyní aktivně podporuje pouze 25 % finské veřejnosti. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Republikáni vyšlou do prezidentské volby Pécresseovou. Primárky francouzských Republikánů ovládla Valérie Pécresseová, dosavadní šéfka regionu Île-de-France. Tradiční konzervativní strana tak do boje o francouzské prezidentské křeslo vyslala zástupkyni liberálnějšího křídla.

Prezidentské volby se ve Francii uskuteční v dubnu 2022. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


VARŠAVA

Evropští konzervativci se sešli ve Varšavě. Polská vládní strana Právo a spravedlnost o víkendu sezvala do Varšavy představitele evropských konzervativních stran. Pozvánku obdrželi přední pravicoví politici, včetně maďarského premiéra Viktora Orbána či francouzské zástupkyně krajní pravice Marine Le Penové. Sen o vytvoření nové evropské konzervativní strany však zůstal nenaplněn, mimo jiné kvůli tomu, že do Varšavy se nedostavil ani předseda italské Ligy Matteo Salvini, ani předsedkyně Bratrů Itálie Giorgia Meloniová.

Hlavní organizátor summitu, polský konzervativní lídr Jarosław Kaczyński, využil akci k tomu, aby kritizoval budoucí německou vládu za její vizi federalizované EU. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)


BRATISLAVA

Dezinformace se šíří rychleji než dřív, varují slovenské tajné služby. Dezinformační kampaně se loni šířily rychleji a ve větší míře. Uvádí to slovenské tajné služby ve své výroční zprávě. Varují přitom zejména před aktivitami Číny, která se snažila zlepšit image pošramocenou pandemií koronaviru. Aktivnější byla i ruská propaganda. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.